Binance Academy a FMV: Studujte kryptoměny s VŠE

Fakulta mezinárodních vztahů spouští ve spolupráci se společností Binance Academy akreditovaný kurz o digitálních aktivech a blockchainu. Ústředním tématem kurzu budou kryptoměny, jejich praktické použití v životě, ale také vysvětlení důležitých pojmů a souvislostí ze světa digitálních aktiv. Cílem kurzu je připravit studenty i veřejnost na změny, příležitosti i rizika, která kryptoměny představují. Jak bude kurz probíhat a co je nutné splnit k jeho absolvování? Na tyto a další doplňující dotazy odpovídá Mgr. Ing. Jakub Jedlinský, Ph.D., odborný asistent z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů VŠE.

Binance je největší společností působící v oblasti kryptoměn, jejíž platformu používá celosvětově na 180 milionů uživatelů. Společnost se intenzivně věnuje i vzdělávání v tématech digitálních aktiv a nově do svého portfolia zařadila také univerzitní spolupráci. Jednou z prvních tří vysokých škol, která byla ze strany Binance Academy oslovena, je i VŠE.

Do akreditovaného kurzu se mohou přihlásit studenti VŠE i veřejnost

„Kurz Digital Assets and Blockchain Industry probíhá celý online, a to v angličtině. Pro zahájení studia stačí mít aktivní účet na Binance Academy a můžete začít studovat. Do kurzu se tak můžou přihlásit nejen studenti VŠE, ale i široká veřejnost se zájmem o téma,“ komentuje Jakub Jedlinský.

Akreditovaný kurz je rozdělený do 4 studijních týdnů, přičemž každý týden obsahuje 3 vzdělávací videa se stopáží do 10 minut. Závěr každého týdne je shrnut v testu, který ověřuje znalosti z absolvovaných lekcí. Z každého testu lze získat 25 % bodů do celkového hodnocení. Absolvent kurzu získá certifikát, který potvrzuje nabité znalosti.

„Jednotlivé testy kurzu jsou pravda docela náročné, protože ověřují, zda student téma skutečně pochopil a prošel si všechny materiály. A to třeba i extra podklady, které jsou v rámci kurzu k dispozici. Na druhou stranu výuková videa jsou zpracována uživatelsky velmi přívětivou formou, a to za pomoci poutavé grafiky,“ vysvětluje Jedlinský.

Kurz zprostředkuje studentům informace, ale také reálná očekávání o světe kryptoměn

„Cílem kurzu je nejen vysvětlit základní pojmy, ale také kontext kryptoměn ve finančním světě. Využíváme tak k výuce materiály z oficiálních finančních institucí, jakými jsou například Bank of England a Bank for International Settlements, ale také tyto podklady konfrontujeme s narativy a rétorikou, která je typická pro svět krypta,“ doplňuje Jedlinský.

Studenty má kurz také připravit na reálná očekávání, která by měly se světem digitálních aktiv mít. V souvislosti s kryptoměnami existuje mnoho nereálných až toxických představ. Právě ty se snažíme v kurzu uvést na pravou míru a připravit studenty na případná rizika nebo nástrahy, která mohou být s digitálními aktivy spojená. Například aby uměli rozpoznat důvěryhodné firmy a projekty a nenechali se napálit kdejakým projektem, který slibuje vysoké zhodnocení a podobně. Toto bereme, že je součástí finanční gramotnosti, kterou by studenti VŠE měli mít,“ vysvětluje další přínosy kurzu Jedlinský.

Kurzem Binance Academy vzdělávání nekončí, studenti mohou navázat i na semestrální kurz

Fakulta mezinárodních vztahů nabízí studentům také návazný kurz, a to Digital assets and blockchain industry. První běh tohoto kurzu proběhl v letním semestru 2024 a bude pokračovat i v dalších semestrech. Kurz bude zároveň spadat do kreditového systému ECTS, takže si jej studenti budou moci navolit v rámci svého studijního rozvrhu, a to jak na bakalářském, tak magisterské studijním programu.

„V tomto univerzitním kurzu už jsme praktičtější. Přestože je kurz také online, tak budou mít studenti za úkol vypracovat několik praktických úkolů, které je naučí, jak s digitálními aktivy pracovat například ve své vlastní práci, vlastním podnikání, neziskovce apod. Tyto praktické projekty budou také předmětem závěrečného hodnocení předmětu,“ doplňuje také Ing. Kareem Abdallah, druhý z lektorů kurzu Digital Assets and Blockchain industry.

Lektoři:

Mgr. Ing. Jakub Jedlinský, Ph.D.

Ing. Jakub Jedlinský, Ph.D. je odborným asistentem katedry od roku 2016. Disertační práci obhájil na téma Alternativní pohled na měnový systém EU: zkoumání pomocí dynamických SFC modelů. Na katedře přednáší specializované kurzy zaměřené na kryptoměny.

Ing. Kareem I. Abdallah

Ing. Kareem I. Abdallah působí jako odborný asistent na katedře od roku 2023. Ve svém doktorském výzkumu se hlavně zaměřuje na kvantifikaci přirozené úrokové sazby a jejích dlouhodobých determinantů. Na katedře vede semináře Mezinárodní ekonomie I, Mezinárodní ekonomie II, Bitcoin and Blockchain a také Digital Assets and Blockchain.

Binance Academy a FMV: Studujte kryptoměny s VŠE