Řád celoživotního vzdělávání a vzdělávání v mezinárodně uznávaných kurzech Vysoké školy ekonomické v Praze
platný předpis, verze: 1
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy registrovalo podle § 36 odst. 2 zákona č. 111/1998 Sb.,
o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), dne 15. prosince 2017 pod čj. MSMT-33969/2017 Řád celoživotního vzdělávání a vzdělávání v mezinárodně uznávaných kurzech Vysoké školy ekonomické v Praze.
Změny Řádu celoživotního vzdělávání a vzdělávání v mezinárodně uznávaných kurzech Vysoké školy ekonomické v Praze byly registrovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle § 36 odst. 2 zákona o vysokých školách dne 7. září 2020 pod čj. MSMT-35399/2020-3.
……………………………………
Mgr. Karolína Gondková, v.r.
ředitelka odboru vysokých škol
Část první
ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ
Článek 1
Úvodní ustanovení
Tento Řád celoživotního vzdělávání a vzdělávání v mezinárodně uznávaných kurzech Vysoké školy ekonomické v Praze (dále jen „řád“) je podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon“) a Statutu Vysoké školy ekonomické v Praze vnitřním předpisem Vysoké školy ekonomické v Praze (dále jen „VŠE“) a upravuje bližší podmínky uskutečňování celoživotního vzdělávání (dále též „CŽV“) a vzdělávání v mezinárodně uznávaných kurzech (dále též „MUK“) na VŠE.
Článek 2
Obecná ustanovení
- CŽV se podle § 60 zákona rozumí vzdělávání, které doplňuje, prohlubuje, obnovuje nebo rozšiřuje vědomosti, dovednosti nebo kvalifikaci jeho účastníků. CŽV může být poskytováno v rámci nebo mimo rámec akreditovaných studijních programů podle části druhé.
- Vzděláváním v MUK se podle § 60a zákona rozumí vzdělávání orientované na zvýšení odbornosti studentů nebo absolventů vysoké školy v rámci programů uskutečňovaných VŠE podle části třetí.
- Vzdělávání v programu CŽV nebo MUK podle tohoto řádu nezakládá jeho účastníkovi právní postavení studenta podle zákona.
- Účast v programu CŽV nebo MUK je zpravidla poskytována za úplatu, její výši nebo způsob stanovení upravuje příkaz rektora. Ukončením účasti v programu CŽV nebo MUK nevzniká účastníkovi nárok na vrácení uhrazené úplaty.
- Účastník programu CŽV nebo MUK podle tohoto řádu:
- může v rámci účasti v programu využívat zařízení VŠE, výpočetní techniku a počítačovou síť VŠE,
- je povinen po celou dobu účasti v programu dodržovat vnitřní předpisy VŠE a fakult, celoškolně závazné směrnice, příkazy a opatření, rovněž i Etický kodex VŠE,
- je povinen uhradit úplatu za účast stanovenou podle odstavce 4,
- pokud tak stanoví příkaz rektora, je povinen pořídit si za úplatu čipovou identifikační kartu,
- musí být předem seznámen s podmínkami uskutečňování programu stanovenými tímto řádem.
Část druhá
CELOŽIVOTNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Článek 3
Program celoživotního vzdělávání
- Program CŽV může být orientován na výkon povolání nebo zájmově. Program může být uskutečňován v českém nebo cizím jazyce v prezenční, distanční nebo kombinované formě studia.
- Na VŠE jsou programy CŽV uskutečňovány zejména jako:
- vzdělávání v rámci akreditovaného studijního programu,
- letní školy a obdobné formy vzdělávání,
- specializační, rozšiřující, doplňující, rekvalifikační nebo další vzdělávání,
- tematické vzdělávání profesního nebo zájmového charakteru organizovaného zpravidla formou semináře, přednášky nebo cyklu přednášek,
- vzdělávání v rámci Univerzity třetího věku (dále jen „U3V“),
- vzdělávání zaměstnanců VŠE.
- Program CŽV může uskutečňovat:
- rektorát,
- fakulta,
- další součást VŠE,
- katedra, popřípadě jiné pracoviště fakulty, pokud je tak stanoveno vnitřním předpisem fakulty nebo o tom rozhodne děkan.
- Za přípravu a uskutečňování programu CŽV odpovídá garant programu CŽV, kterého jmenuje a odvolává vedoucí pracoviště, na kterém je program CŽV uskutečňován.
- O přijetí do programu CŽV nebo ukončení účasti v programu CŽV rozhoduje garant programu CŽV s výjimkou čl. 4 odst. 4. Důvodem pro ukončení účasti v programu CŽV může být porušení povinností stanovených v čl. 2 odst. 5 nebo vyplývajících z čl. 4 odst. 6. Účastník může ukončit účast v programu CŽV oznámením o zanechání vzdělávání.
- Rektor může rozhodnout, že se program CŽV nebude uskutečňovat, pokud by byl v rozporu se zájmy VŠE, platnými právními předpisy nebo předpisy VŠE. Děkan může rozhodnout, že se program CŽV uskutečňovaný na fakultě, nebude uskutečňovat, pokud by byl v rozporu se zájmy fakulty, platnými právními předpisy nebo předpisy VŠE nebo fakulty.
- Je-li uskutečňování programu CŽV podmíněno získáním akreditace od akreditačního orgánu mimo VŠE, podává žádost o tuto akreditaci:
- rektor, uskutečňuje-li program CŽV rektorát nebo další součást VŠE nebo jde-li o akreditaci vzdělávací instituce,
- děkan, uskutečňuje-li program CŽV fakulta, katedra nebo jiné pracoviště fakulty.
Článek 3a
Evidence programu CŽV, jehož celková hodinová dotace činí alespoň 50 hodin
- O každém programu CŽV se v informačním systému VŠE eviduje:
- název, zkratka a interní kód programu,
- typ programu,
- údaje o účelu vzdělávání v programu,
- kód vyjadřující obsah studia,
- délka vzdělávání v měsících,
- celková hodinová dotace,
- období, ve kterém bude program uskutečňován,
- požadované vstupní vzdělání,
- místo výuky,
- jazyk výuky,
- kód zdroje financování,
- pracoviště, kde je program uskutečňován,
- jméno garanta programu,
- úplata za účast v programu pro jednoho účastníka,
- udělená akreditace.
- Údaje podle odstavce 1 je povinen garant programu CŽV vložit do informačního systému VŠE před zahájením programu CŽV. V případě, že se jedná o program CŽV v rámci akreditovaného studijního programu podle čl. 4, se údaje podle čl. 1 samostatně neevidují a odpovídají údajům uvedeným u daného studijního programu a předmětu.
- O každém účastníku a každém absolventu programu CŽV se v informačním systému VŠE eviduje:
- identifikační údaje účastníka nebo absolventa, kterými jsou jméno a příjmení, rodné číslo (nebo datum narození a pohlaví, nebylo-li rodné číslo účastníkovi přiděleno), místo narození, státní občanství a obec, v níž má trvalý pobyt na území ČR (popřípadě stát, v němž má trvalý pobyt, nejde-li o ČR),
- kontaktní údaje (e-mailová adresa),
- údaje o nejvyšším dosaženém vzdělání a dosažené tituly,
- datum zahájení a ukončení vzdělávání v programu,
- vydané osvědčení o absolvování programu.
- Údaje podle odstavce 3 je povinen garant programu CŽV vložit do informačního systému VŠE bez zbytečného odkladu po přijetí uchazeče do programu, resp. po ukončení jeho vzdělávání.
Článek 3b
Evidence ostatních programů CŽV
- U programů CŽV, které nesplňují podmínku podle čl. 3a, se v informačním systému VŠE eviduje:
- název programu,
- pracoviště, kde je program uskutečňován,
- jméno garanta programu,
- období, ve kterém bude program uskutečňován,
- úhrada za účast v programu pro jednoho účastníka,
- udělená akreditace, pokud program podléhá akreditaci od akreditačního orgánu mimo VŠE,
- počet účastníků v programu.
- Údaje podle odstavce 1 je povinen garant programu CŽV vložit do informačního systému VŠE před zahájením programu.
- V případě, že úspěšní absolventi programu CŽV obdrží osvědčení o absolvování programu, evidují se v informačním systému VŠE dále:
- identifikační údaje účastníka nebo absolventa, kterými jsou rodné číslo (nebo datum narození a pohlaví, nebylo-li rodné číslo účastníkovi přiděleno) a místo narození,
- datum zahájení a ukončení vzdělávání v programu,
- vydané osvědčení o absolvování programu.
- Údaje podle odstavce 3 je povinen garant programu CŽV vložit do informačního systému VŠE bez zbytečného odkladu po přijetí uchazeče do programu, resp. po ukončení jeho vzdělávání.
Článek 4
Vzdělávání v rámci akreditovaného studijního programu
- Vzdělávání v rámci akreditovaného studijního programu (dále jen „mimořádné studium“) je program CŽV, který se skládá z vybraných akreditovaných studijních předmětů nebo části akreditovaného studijního programu. Mimořádné studium neposkytuje vysokoškolské vzdělání.
- Mimořádné studium může poskytovat pouze fakulta, která má daný studijní program nebo studijní předmět akreditován a pouze tehdy, pokud tím není ohrožena kvalita, rozsah a dostupnost studia v akreditovaných studijních programech, které poskytují vysokoškolské vzdělání.
- V případě, že je mimořádné studium uskutečňováno jako část akreditovaného studijního programu, musí být v nabídce mimořádného studia zveřejněny:
- údaje uvedené v čl. 3a odst. 1 písm. a), g) l) až n),
- forma studia,
- odpovídající akreditovaný studijní program,
- podmínky, za kterých budou předměty úspěšně absolvované v rámci mimořádného studia uznány, pokud se účastník stane studentem akreditovaného studijního programu.
- studijní plán mimořádného studia.
- O přijetí do mimořádného studia a jeho ukončení rozhoduje děkan.
- Údaje o účastníkovi a průběh mimořádného studia jsou evidovány v informačním systému VŠE.
- Na průběh mimořádného studia se přiměřeně vztahují čl. 5, 6, 10 a 11 Studijního a zkušebního řádu VŠE.
- Studijní předměty mimořádného studia musí mít platnou akreditaci podle čl. 8 Studijního a zkušebního řádu VŠE a musí být uskutečňovány v souladu s touto akreditací.
- V rámci mimořádného studia nelze konat státní závěrečnou zkoušku.
- Po ukončení mimořádného studia vydává fakulta úspěšnému účastníkovi osvědčení o absolvování studijních předmětů včetně dosažené klasifikace.
- Absolventům mimořádného studia, stanou-li se studenty VŠE podle zákona, může VŠE podle podmínek Studijního a zkušebního řádu VŠE uznat kredity, které získali za úspěšné absolvování studijních předmětů v rámci mimořádného studia, až do výše 60 % kreditů potřebných k řádnému ukončení studia v daném akreditovaném studijním programu.
Článek 5
Vzdělávání v rámci U3V
- Účastníkem vzdělávání v rámci U3V může být osoba, které vznikl nárok na starobní nebo invalidní důchod a zpravidla má střední vzdělání ukončené maturitní zkouškou.
- Doba vzdělávání na U3V je maximálně 3 roky. Pokud to umožňují kapacity, může být delší.
- Vzdělávání na U3V se uskutečňuje v jednotlivých předmětech.
- Údaje o účastníkovi U3V jsou evidovány v informačním systému VŠE.
- Předměty U3V vypisuje akademický ředitel U3V po dohodě s garanty předmětů. Garant předmětu, kterého jmenuje vedoucí katedry nebo akademický ředitel, odpovídá za odbornou stránku předmětu. Ustanovení čl. 13 Pravidel systému zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností VŠE se na garanta předmětu vztahují přiměřeně.
- Úspěšnému účastníkovi předmětu U3V je vydáno osvědčení o absolvování.
- Akademický ředitel U3V:
- stanovuje harmonogram akademického roku,
- projednává s vyučujícími zařazení předmětů do rozvrhu hodin,
- zajišťuje nábor uchazečů, jejich výběr, evidenci účastníků předmětu,
- zajišťuje výběr úhrady za účast v předmětech U3V,
- zastupuje VŠE v Asociaci univerzit třetího věku České republiky,
- podává jednou ročně písemnou zprávu rektorovi o činnosti U3V v uplynulém akademickém roce,
Článek 6
Vzdělávání zaměstnanců VŠE
- Vzdělávání zaměstnanců VŠE je určeno k rozšiřování nebo prohlubování jejich kvalifikace.
- Vzdělávání zaměstnanců VŠE je uskutečňováno formou jednorázových nebo opakovaných kurzů.
- Na úhradě nákladů spojených s realizací kurzů se může podílet i VŠE.
Část třetí
VZDĚLÁVÁNÍ V MEZINÁRODNĚ UZNÁVANÉM KURZU
Článek 7
Program vzdělávání v mezinárodně uznávaném kurzu
- Vzdělávání v MUK je orientováno na zvýšení odbornosti studentů nebo absolventů vysoké školy. Program může být uskutečňován v českém nebo cizím jazyce v prezenční, distanční nebo kombinované formě studia.
- Na VŠE je vzdělávání v MUK uskutečňováno zejména formou programů MBA, MPA a DBA.
- Program vzdělávání v MUK může uskutečňovat fakulta nebo další součást VŠE ve smyslu čl. 16 Statutu VŠE. Program může být uskutečňován ve spolupráci s další právnickou osobou.
Článek 8
Akreditace programu vzdělávání v MUK
- Žádost o akreditaci programu vzdělávání v MUK podává děkan nebo ředitel další součásti VŠE Radě pro vnitřní hodnocení VŠE.
- Žádost o akreditaci programu vzdělávání v MUK musí obsahovat zejména:
- název programu a fakultu nebo součást VŠE, na které bude program uskutečňován,
- pokud je program uskutečňován s další právnickou osobou, charakteristiku této právnické osoby,
- jméno garanta programu,
- jazyk, v jakém je program uskutečňován,
- charakteristiku programu a profil absolventa,
- požadované předpoklady uchazeče, podmínky přijetí do programu,
- časový a obsahový plán programu,
- formy a metody výuky, pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání,
- způsob ukončení vzdělávání.
- O akreditaci programu vzdělávání v MUK rozhoduje Rada pro vnitřní hodnocení VŠE. Udělení akreditace je nutnou podmínkou pro uskutečňování programu vzdělávání v MUK v rámci VŠE.
Článek 8a
Evidence programu vzdělávání v MUK
- O každém programu vzdělávání v MUK se v informačním systému VŠE eviduje:
- název, zkratka a interní kód programu,
- typ programu,
- stručná charakteristika programu a profilu absolventa,
- údaje o účelu vzdělávání v programu,
- kód vyjadřující obsah studia,
- časový a obsahový plán programu,
- délka vzdělávání v měsících,
- celková hodinová dotace,
- období, ve kterém bude program uskutečňován,
- podmínky přijetí do programu,
- požadované vstupní vzdělání,
- místo výuky,
- jazyk výuky,
- formy a metody výuky, pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání,
- způsob a požadavky na úspěšné ukončení vzdělávání v programu,
- kód zdroje financování,
- pracoviště, kde je program uskutečňován,
- jméno garanta programu,
- úplata za účast v programu pro jednoho účastníka,
- udělená akreditace,
- pokud je program uskutečňován s další právnickou osobou, název této osoby.
- Údaje podle odstavce 1 je povinen garant programu vzdělávání v MUK vložit do informačního systému VŠE před zahájením programu.
- O každém účastníku a každém absolventu programu vzdělávání v MUK se v informačním systému eviduje:
- identifikační údaje účastníka nebo absolventa, kterými jsou jméno a příjmení, rodné číslo (nebo datum narození a pohlaví, nebylo-li rodné číslo účastníkovi přiděleno), místo narození, státní občanství a obec, v níž má trvalý pobyt na území ČR (popřípadě stát, v němž má trvalý pobyt, nejde-li o ČR),
- kontaktní údaje (e-mailová adresa),
- údaje o nejvyšším dosaženém vzdělání a dosažené tituly,
- datum zahájení a ukončení vzdělávání v programu,
- vydané osvědčení o absolvování programu.
- Údaje podle odstavce 3 je povinen garant programu vzdělávání v MUK vložit do informačního systému VŠE bez zbytečného odkladu po přijetí uchazeče do programu, resp. po ukončení jeho vzdělávání.
Článek 9
Závazné podmínky uskutečňování programu vzdělávání v MUK
- Minimální rozsah programu MBA nebo MPA činí 300 vyučovacích hodin v různých formách výuky. Minimální rozsah programu DBA činí 100 kontaktních hodin v různých formách výuky a 100 hodin individuálních konzultací se školitelem.
- O přijetí do programu rozhoduje v případě programu uskutečňovaného fakultou děkan, v případě programu uskutečňovaného další součástí VŠE ředitel této součásti. Podmínkou přijetí do programu DBA je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu nebo v MBA programu.
- Vzdělávání v programu vzdělávání MUK musí být zakončeno způsobem komplexně ověřujícím získané znalosti; zpravidla jde o obhajobu závěrečné práce. K obhajobě se předkládá výsledek kontroly originality závěrečné práce.
- Na průběh vzdělávání a plnění povinností v programu vzdělávání v MUK se vztahují čl. 5 až 12 Studijního a zkušebního řádu VŠE přiměřeně.
- Pokud bude program vzdělávání v MUK uskutečňován ve spolupráci se zahraniční právnickou osobou, může akreditace programu vzdělávání v MUK stanovit podmínky odlišně od podmínek uvedených v tomto článku tak, aby odpovídaly podmínkám a zvyklostem v zemi, kde má zahraniční právnická osoba své sídlo.
Článek 10
Ukončení vzdělávání v programu vzdělávání v MUK
- Podmínkou úspěšného ukončení programu vzdělávání v MUK je splnění všech povinností stanovených v akreditaci programu vzdělávání v MUK.
- Úspěšným absolventům programu vzdělávání v MUK je vydáno osvědčení o absolvování programu vzdělávání v MUK a udělen mezinárodně uznávaný titul uváděný za jménem. Titul není akademickým titulem podle zákona a dosažené vzdělání není vysokoškolským vzděláním podle zákona.
- Osvědčení o úspěšném absolvování programu vzdělávání v MUK se vydává v jednotné úpravě stanovené rektorem. Osvědčení podepisuje rektor a děkan nebo ředitel součásti, která uskutečňuje program vzdělávání v MUK. Pracoviště, které uskutečňuje program vzdělávání v MUK, vede v informačním systému VŠE evidenci vydaných osvědčení.
- Vzdělávání v programu vzdělávání v MUK je ukončeno neúspěšně:
- oznámením účastníka o zanechání vzdělávání v programu vzdělávání v MUK,
- rozhodnutím děkana nebo ředitele další součásti VŠE, která program vzdělávání v MUK uskutečňuje, o ukončení vzdělávání v programu v důsledku porušení povinností stanovených v čl. 2 odst. 5 nebo čl. 9 odst. 4.
Část čtvrtá
PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Článek 11
Přechodné ustanovení
Programy CŽV a MUK, které jsou uskutečňovány k datu účinnosti tohoto řádu, musí být uvedeny do souladu s tímto řádem nejpozději k 1. září 2018.
Článek 12
Závěrečná ustanovení
- Zrušují se
- Řád celoživotního vzdělávání Vysoké školy ekonomické v Praze registrovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy dne 13. září 1999 pod čj. 28 422/99-30;
- Příkaz rektora č. PR 08/2001 Zajištění rozvojového projektu zvyšování odborné i pedagogické úrovně akademických pracovníků v rámci Programu podpory celoživotního vzdělávání ze dne 19. září 2001;
- Příkaz rektora č. PR 09/2001 Programy celoživotního vzdělávání uskutečňované v rámci akreditovaných studijních programů ze dne 21. září 2001.
- Tento řád byl schválen podle § 9 odst. 1 písm. b) bodu 3 zákona Akademickým senátem VŠE dne 20. listopadu 2017.
- Tento řád nabývá platnosti a účinnosti dnem registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
***
I. změny Řádu celoživotního vzdělávání a vzdělávání v mezinárodně uznávaných kurzech Vysoké školy ekonomické v Praze byly schváleny podle § 9 odst. 1 písm. b) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, Akademickým senátem Vysoké školy ekonomické v Praze dne 24. února 2020.
I. změny Řádu celoživotního vzdělávání a vzdělávání v mezinárodně uznávaných kurzech Vysoké školy ekonomické v Praze nabývají platnosti podle § 36 odst. 4 zákona o vysokých školách dnem registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Ing. Marek Stříteský, Ph.D. v. r.
předseda AS VŠE v Praze
prof. Ing. Hana Machková, CSc. v. r.
rektorka VŠE v Praze