VŠE je zapojena do Národního plánu obnovy, v jehož rámci provede velké investice
Od července roku 2022 bude VŠE zapojena na dva roky do Národního plánu obnovy (NPO). Ten lze chápat jako nástroj pro oživení ČR pomocí reforem a investic v nejrůznějších oblastech. Finanční prostředky NPO budou čerpány z Evropské unie. Kam investice budou směřovat?
Podpora zavedení LMS Moodle na VŠE
VŠE plně implementovala LMS Moodle a v rámci prostředků z Národního plánu obnovy vytvořila Metodickou podporu, která bude zajišťovat podporu související s online výukou, distančním vzděláváním a blended learningem. Na VŠE působí hlavní metodička LMS Moodle, která pomáhá s transformací kurzů do elearningové podpory. Dále VŠE disponuje fakultními metodiky a školiteli, kteří jsou pro akademické pracovníky také podporou.
Cílem LMS Moodle je rozvoj celoškolní infrastruktury pro zajištění digitálních forem výuky, digitalizace studijních agend a celkové přizpůsobení studijního prostředí nárokům moderní výuky a spolupráce.
Nové profesně zaměřené studijní programy
Na VŠE vznikne magisterský program Big Data Analytics. Fakulta informatiky a statistiky ve spolupráci s Fakultou podnikohospodářskou vytvoří nový profesní magisterský program primárně zaměřený do oblasti analýzy dat a aplikace pokročilých analytických technologií ve vybraných odvětvích ČR. Studijní program i jednotlivé předměty budou připraveny ve spolupráci s partnerskými institucemi a podniky. Struktura programu bude připravena tak, aby pokryla potřebu po datově orientovaných profesích v progresivních oborech v ČR. Zaměřením studijního programu budou Big data, eGovernment, Umělá inteligence a Blockchain.
Na Fakultě Financí a účetnictví se vytvoří magisterský studijní program Fintech, který reaguje na významné změny ve finančním sektoru, které jsou výsledkem rozsáhlé implementace nových technologií na finančních trzích. V rámci projektu bude vytvořena a podána žádost o akreditaci studijního programu, připraveny nové předměty, modernizovány stávající předměty a vytvořeny nové studijní pomůcky pro výuku. Program bude připraven ve spolupráci Fakulty financí a účetnictví a Fakulty informatiky a statistiky, a míří svým zaměřením na propojení tří oborů (Umělá inteligence, Big data a Blockchain). Součástí investice je také vybudování speciální fintech laboratoře, kde budou mít studenti i výzkumníci přístup k relevantním databázím finančního trhu.
Nové multimediální studio
Moderní multimediální laboratoř je důležitým prvkem ostatních částí projektu NPO, neboť nám umožní vytvářet atraktivní obsah do výuky pro studenty, vytvářet atraktivní on-line kurzy pro business i zlepšit vizuální marketingovou propagaci celé školy. V rámci Národního plánu obnovy vznikne na VŠE nová multimediální laboratoř, která bude ve škole umístěna tak, aby nebyla vystavena vnějším ruchům jako je tomu u současného multimediálního studia. V multimediální laboratoři bude možné jak natáčení videí, tak nahrávání podcastů a to za lepšího technického vybavení než je na VŠE možné doposud. Studio bude také přístupné studentům příslušných oborů v rámci výuky.
Systém pro bezpečnou formu distanční výuky
V rámci Národního plánu obnovy jsou na VŠE vyčleněny prostředky na výběr proctoringového řešení do systému LMS, posouzení jeho možné konfigurace a celkové vhodnosti použití při ověřování znalostí studentů. Pokud bude řešení vhodné, mělo by být jednou z možností, jak realizovat ověřování znalostí. Proctoringové opatření má tu výhodu, že pedagogové budou moct zkoušet studenty a studentky, kteří budou splňovat technologické požadavky, prakticky odkudkoliv. Zároveň je možné realizovat zkoušení studujících např. ve speciální zkouškové místnosti, kde si studující bude moci plnit testy dle svého časového plánu bez nutnosti interakce s pedagogem, který pouze definuje podmínky pro splnění.
Výstavba nového coworkingového prostoru na VŠE
Další prostředky NPO budou investovány do vybavení školy, které je pro moderní formy výuky potřeba. Vzniknou zcela nové multifukční učebny a coworkingový prostor, vylepší se vybavení některých učeben pro on-line výuku a investovat budeme také do jazykových učeben. Nový coworkingový prostor, který vznikne bude sloužit pro studium, prezentace, networking nebo týmové projekty.
Digitalizace na VŠE
Jedním z výstupů projektu je Podpora digitálního podepisování ve studijním systému. V rámci NPO dojde k zprovoznění elektronické podpisové knihy, ve které se budou moct podepisovat rozhodnutí digitálně. Dalším výstupem projektu NPO je validace dokumentů v přijímacím řízení. Tím dojde k snížení administrativní zátěže a zrychlení procesů. Dále se v rámci Národního plánu obnovy zrealizuje digitalizace diplomů. Cílem je možnost vydávat elektronický stejnopis, což znamená, že diplom bude současně v papírové podobě i v elektronické podobě. V druhé polovině roku by mělo být také dokončeno napojení studijního systému InSIS na státní registry. Součástí výstupů projektu je také řešení bezhotovostních plateb a nová koncepce agendové spisové služby, která zajistí plnění legislativních požadavků.
Celoživotní vzdělávání
Na VŠE budou vytvořeny kurzy celoživotního vzdělávání zaměřené na rozšiřování dovedností (upskilling) nebo rekvalifikace (reskilling).