Stipendijní řád Vysoké školy ekonomické v Praze
platný předpis
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy registrovalo podle § 36 odst. 2 zákona č. 111/1998
Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), pod čj.
MSMT-29564/2022-3 dne 25. října 2022 Stipendijní řád Vysoké školy ekonomické v Praze.
…………………………
Mgr. Karolína Gondková, v. r.
ředitelka odboru vysokých škol
Článek 1
Úvodní ustanovení
- Stipendijní řád Vysoké školy ekonomické v Praze (dále jen „stipendijní řád“) je vydán podle § 17 odst. 1 písm. g) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon“) jako vnitřní předpis Vysoké školy ekonomické v Praze (dále jen „VŠE“) a obsahuje pravidla pro přiznávání stipendií studentům ve studijních programech, které uskutečňuje VŠE a její fakulty.
- Stipendium podle tohoto stipendijního řádu vyplácí VŠE ze stipendijního fondu VŠE vytvořeného podle § 58 odst. 7 zákona, z dotací a z příspěvků ze státního rozpočtu či od jiných poskytovatelů a ze zdrojů vlastní činnosti.
Článek 2
Druhy stipendií
- Studentovi může být přiznáno stipendium z dotace a z příspěvku ze státního rozpočtu podle
- § 91 odst. 2 písm. a) zákona (dále jen „prospěchové stipendium“),
- § 91 odst. 2 písm. b) a e) zákona (dále jen „mimořádné stipendium“),
- § 91 odst. 2 písm. c) zákona (dále jen „stipendium na výzkum, vývoj a inovace“)
- § 91 odst. 2 písm. e) zákona (dále jen „ubytovací stipendium“),
- § 91 odst. 3 zákona (dále jen „sociální stipendium“),
- § 91 odst. 4 písm. a) zákona (dále jen „stipendium na podporu studia v zahraničí“)
- § 91 odst. 4 písm. c) zákona (dále jen „doktorské stipendium“).
- § 91 odst. 4 písm. b) zákona (dále jen „vládní stipendium“)
- Studentovi může být přiznáno stipendium ze stipendijního fondu, a to podle stejných pravidel jako stipendia podle odstavce 1 písm. a) až g).
Článek 3
Prospěchové stipendium
- Prospěchové stipendium může být přiznáno děkanem studentovi v bakalářském nebo magisterském studijním programu uskutečňovaném fakultou, nebo rektorem studentovi v bakalářském nebo magisterském studijním programu uskutečňovaném VŠE za:
- vynikající studijní výsledky dosažené za stanovený úsek studia,
- významné ocenění v průběhu předchozího středoškolského studia pro talentované studenty v prvním ročníku bakalářského studia,
- vynikající studijní výsledky dosažené za celé studium.
- Stipendium podle článku 3 písm. a) je přiznáno na celý akademický rok a vyplácí se zpravidla měsíčně, přičemž
- podmínky pro jeho přiznání vyhlašuje děkan nebo rektor svým opatřením, které musí obsahovat získané kontrolní kredity za stanovený úsek studia a dosažený průměrný studijní prospěch za stanovený úsek studia,
- Nenáleží za měsíce červenec a srpen,
- nenáleží za kalendářní měsíce, kdy měl student po celý kalendářní měsíc přerušeno studium,
- nárok na jeho výplatu zaniká prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po dni ukončení studia,
- z důvodu efektivity a hospodárnosti může děkan rozhodnout o výplatě za více měsíců najednou.
- Stipendium podle článku 3 písm. b) je přiznáno na celý akademický rok a vyplácí se zpravidla měsíčně, přičemž
- podmínky pro jeho přiznání vyhlašuje děkan nebo rektor svým opatřením, které musí obsahovat vymezení významného ocenění v průběhu předchozího středoškolského studia, které se vztahuje k obsahu daného studijního programu,
- nenáleží za měsíce červenec a srpen,
- nenáleží za kalendářní měsíce, kdy měl student po celý kalendářní měsíc přerušeno studium,
- nárok na jeho výplatu zaniká prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po dni ukončení studia,
- z důvodu efektivity a hospodárnosti může děkan rozhodnout o výplatě za více měsíců najednou,
- náleží studentům prvního ročníku bakalářského studia jen v případě, že se jedná o jejich první bakalářský studijní program.
- Stipendium podle písm. c) je přiznáno děkanem, nebo rektorem studentovi, který řádně ukončil studium a získal diplom s vyznamenáním podle článku 29 odst. 2 Studijního a zkušebního řádu VŠE. Vyplácí se jednorázově po ukončení studia.
- Výši prospěchových stipendií na daný akademický rok stanoví děkan nejpozději v měsíci říjnu na základě návrhu proděkana příslušného pro oblast pedagogiky, nebo rektor na základě návrhu prorektora příslušného pro oblast pedagogiky.
- Forma a náležitosti pro podávání žádosti o prospěchové stipendium jsou stanoveny opatřením děkana, nebo rektora. Termín pro podání žádosti na daný akademický rok zveřejní fakulta nebo vysoká škola nejpozději v průběhu měsíce září.
Článek 4
Mimořádné stipendium
- Mimořádné stipendium může být přiznáno děkanem, nebo rektorem studentovi
- který se zapojí do vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti fakulty nebo VŠE, za vynikající vědecké, výzkumné nebo další tvůrčí výsledky,
- na úhradu mimořádných nákladů spojených s řešením úkolů zadaných v zájmu fakulty nebo VŠE, s odbornou praxí nebo s vědecko-výzkumnou činností,
- za plnění mimořádných úkolů přispívajících k rozvoji nebo reprezentaci fakulty nebo VŠE, popřípadě souvisejících s rozvojem fakulty nebo VŠE,
- jako mimořádná cena rektora nebo děkana, jejíž účel a podmínky zveřejní rektor nebo děkan při jejím vyhlášení;
- v případě tíživé sociální situaci,
- v dalších případech hodných zvláštního zřetele.
- O výši stipendia rozhoduje
- rektor na základě návrhu věcně příslušného prorektora, kvestora, děkana nebo vedoucího celoškolského útvaru,
- děkan na základě návrhu věcně příslušného proděkana nebo vedoucího katedry.
- Mimořádné stipendium lze poskytnout buď na žádost studenta, nebo z vlastního podnětu dle odst. 2.
- Mimořádné stipendium je jednorázové.
Článek 5
Ubytovací stipendium
- Ubytovací stipendium je na období dle článku 5, odst. 3 přiznáno rektorem studentovi, který po celé toto období splňuje následující podmínky:
- je studentem studijního programu v prezenční formě studia a program stejného typu dosud úspěšně neabsolvoval;
- nepobírá ubytovací stipendium na jiné vysoké škole;
- studuje ve standardní době studia, čímž se rozumí, že celková doba jeho studia stanovená dle § 58 odst. 3 nepřekročila standardní dobu studia;
- nemá místo trvalého pobytu na území okresu, v němž je místo jeho studia; je-li místem jeho studia Praha, nemá místo trvalého pobytu v Praze.
- Žádost o ubytovací stipendium podává student elektronicky a to pouze jednou, když poprvé žádá o přiznání ubytovacího stipendia. Za okamžik podání žádosti se považuje uložení žádosti ve studijním informačním systému (poslední uložení žádosti, pokud ji student uložil vícekrát).
- Při splnění podmínek v odst. 1 je přiznáno ubytovací stipendium od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém student podá žádost, vždy do konce kalendářního čtvrtletí, přičemž
- nenáleží za měsíce červenec, srpen a září,
- nenáleží za kalendářní měsíce, kdy měl student po celý kalendářní měsíc přerušeno studium,
- nárok na jeho výplatu zaniká prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po dni ukončení studia, nebo po dni, ke kterému přestal student splňovat podmínky v odst. 1.
- Student, kterému bylo přiznáno stipendium, je povinen bez zbytečného prodlení oznámit příslušnému studijnímu oddělení všechny skutečnosti, které mají vliv na výplatu ubytovacího stipendia.
- Ubytovací stipendium se vyplácí zpětně na konci kalendářního čtvrtletí, v němž vznikl nárok na výplatu, k datu 31. prosince, 31. března a 30. června.
- Měsíční výše ubytovacího stipendia se stanoví k datu 31. prosince každého kalendářního roku následujícím výpočtem: od celkových zdrojů, které VŠE zahrnula do rozpočtu na ubytovací stipendia pro rozpočtový rok, se odečte objem vyplacených ubytovacích stipendií za první a druhé čtvrtletí; takto zjištěná částka se dělí úhrnným počtem měsíců, za které mají studenti ve čtvrtém čtvrtletí nárok na ubytovací stipendium, a výsledek se zaokrouhlí na celé koruny dolů. Měsíční výše ubytovacího stipendia v ostatních výplatních termínech se určí jako průměrná měsíční výše ubytovacího stipendia v předchozím kalendářním roce.
Článek 6
Sociální stipendium
- Sociální stipendium je přiznáno rektorem studentovi, který splní podmínky uvedené v § 91 odst. 3 zákona, ve výši v tomto ustanovení zákona uvedeném.
- Při splnění podmínek v odst. 1 je přiznáno stipendium od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém student podá žádost. Stipendium se přiznává na celý akademický rok, přičemž
- nenáleží za měsíce srpen a září,
- nenáleží za kalendářní měsíce, kdy měl student po celý kalendářní měsíc přerušeno studium,
- nárok na jeho výplatu zaniká prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po dni ukončení studia, nebo dni, ke kterému přestal student splňovat podmínky v odst. 1.
- Žádost o sociální stipendium student podává nejpozději do konce října každého kalendářního roku, pokud jeho nárok na sociální stipendium podle odstavce 1 nevznikl až po zápisu do studia; v takovém případě může podat žádost kdykoliv v průběhu akademického roku. Žádost se podává elektronicky přes Kontaktní centrum InSIS.
- Sociální stipendium se vyplácí bankovním převodem na bankovní účet studenta zpravidla za tři měsíce zpětně.
- Student, kterému bylo přiznáno stipendium, je povinen bez zbytečného prodlení oznámit příslušnému studijnímu oddělení všechny skutečnosti, které mají vliv na výplatu sociálního stipendia.
Článek 7
Doktorské stipendium
- Doktorské stipendium je přiznáno studentům doktorských studijních programů prezenční formy studia a je vypláceno po standardní dobu studia. Doktorské stipendium má dvě části:
- nárokovou – pravidelnou měsíční částku vyplácenou v průběhu celého akademického roku (12 měsíců),
- nenárokovou – přiznávanou za vynikající výsledky ve studiu a ve vědecké, výzkumné a pedagogické činnosti.
- Stipendium podle odstavce 1 písm. a) je přiznáno maximálně do výše příspěvku stanoveného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Výši stipendia stanoví pro daný akademický rok děkan.
- Stipendium podle odstavce 1 písm. b) přiznává děkan na návrh vedoucího katedry, na které student uskutečňuje doktorský studijní program, a proděkana pro vědu a výzkum příslušné fakulty jako jednorázové nebo jako měsíční částku vyplácenou po stanovenou dobu akademického roku tak, aby nebyl překročen celkový objem přidělených účelových prostředků na doktorská stipendia.
- Pokud student neplní studijní povinnosti vyplývající ze Studijního a zkušebního řádu pro studium v doktorských studijních programech, může děkan stipendium snížit, případně odejmout. Nestanoví-li interní předpis fakulty jinak, může tak učinit na základě návrhu vedoucího katedry, na které student uskutečňuje doktorský studijní program, a proděkana pro vědu a výzkum příslušné fakulty.
Článek 8
Stipendium na podporu studia v zahraničí a na výzkum, vývoj a inovace
- Stipendium na podporu studia v zahraničí a na výzkum, vývoj a inovace může být poskytnuto:
- na úhradu nákladů spojených se studiem na zahraniční partnerské vysoké škole,
- na úhradu nákladů spojených s účastí na letní škole pořádané zahraniční univerzitou,
- na úhradu nákladů spojených s účastí na mezinárodní studentské soutěži,
- na úhradu nákladů spojených s účastí na mezinárodní konferenci,
- na úhradu dopravních nákladů spojených s pobytem na zahraniční vysoké škole daným rozpisem kvót ministerstva nad rámec finančního krytí.
- Náklady se v odstavci 1 rozumí náklady na dopravu, ubytování, životní potřeby, pojištění a účastnický poplatek.
- Stipendium na podporu studia v zahraničí a na výzkum, vývoj a inovace může být poskytnuto studentovi na základě:
- výběrového řízení, jehož parametry a termín a způsob přihlášení musí být v dostatečném předstihu před termínem pro přihlášení zveřejněny na internetové stránce Vysoké školy ekonomické v Praze,
- podmínek vyhlášených na daný kalendářní rok, které musí být včetně termínu a způsobu podání žádosti o stipendium a způsobu jejího vyhodnocení pro daný rok zveřejněny na internetové stránce Vysoké škole ekonomické v Praze,
- aktuálních výzev k podávání žádostí o stipendium, které musí být včetně termínu a způsobu podání žádosti o stipendium a způsobu jejího vyhodnocení s dostatečným předstihem před podáním přihlášky zveřejněny na internetové stránce Vysoké škole ekonomické v Praze.
- Podmínky pro poskytnutí stipendia, jeho účel a výši podle odstavce 3 projedná před jejich vyhlášením příslušný prorektor v kolegiu proděkanů, které při tom v rámci možností dbá zejména o rovnoměrné rozdělování prostředků na stipendia na zahraniční studijní a vědecko-výzkumné aktivity mezi studenty jednotlivých fakult.
- U stipendií poskytovaných z externích grantů musí podmínky podle odstavce 3 respektovat podmínky jejich poskytovatelů. Vysoká škola ekonomická v Praze může tyto podmínky zpřísnit v rámci podmínek stanovených tímto vnitřním předpisem.
- Je-li podmínkou poskytnutí stipendia splnění podmínek výběrového řízení na zahraniční studijní pobyty, nepředkládá student žádost o poskytnutí stipendia; žádost je předložena Oddělením zahraničích styků na základě výsledků výběrového řízení.
- U stipendia uděleného z programu Erasmus+ nahrazuje rozhodnutí o přiznání stipendia účastnická smlouva. Jejím podpisem se student vzdává práva na odvolání ve věci přiznání stipendia.
- O poskytnutí a výši stipendia na podporu studia v zahraničí a na výzkum, vývoj a inovace rozhoduje rektor na návrh příslušného prorektora.
- Stipendium na podporu studia v zahraničí a na výzkum, vývoj a inovace je zpravidla jednorázové a nárok na výplatu vzniká dnem jeho přiznání, případně dodáním všech požadovaných dokumentů nutných k administraci výjezdu.
- Po návratu ze zahraničí je příjemce stipendia na podporu studia v zahraničí a na výzkum, vývoj a inovace povinen předložit zprávu o svém zahraničním pobytu oddělení zahraničních styků.
- V případě, že zahraniční studijní či vědecko-výzkumná aktivita nebyla realizována, byla realizována v menším rozsahu, příp. byl významným způsobem zmařen její účel (např. splněním významně menšího počtu kreditů oproti schválené learning agreement), může rektor dodatečně ve lhůtě do 6 měsíců od okamžiku, kdy se o této skutečnosti dozvěděl, rozhodnout o snížení částky stipendia, a to až na nulu, a požadovat vrácení již vyplaceného stipendia.
Článek 9
Společná ustanovení
- Roční objem finančních prostředků na stipendia vyplácený z dotací a příspěvků ze státního rozpočtu v souladu s čl. 2 odst. 1 je stanoven v rámci rozpočtu na příslušný kalendářní rok.
- Roční objem a rozdělení finančních prostředků stipendijního fondu v souladu s čl. 2 odst. 2 a 3 je stanoven pro VŠE a fakulty v rámci rozpočtu na příslušný kalendářní rok.
Článek 10
- Na rozhodování o přiznání stipendií se vztahuje § 68 zákona.
- Rozhodnutí o přiznání stipendia se doručují prostřednictvím elektronického informačního systému vysoké školy; za den doručení a oznámení rozhodnutí se v takovém případě považuje první den následující po zpřístupnění rozhodnutí studentovi v elektronickém informačním systému.
Článek 11
- Všechny druhy stipendií jsou vypláceny v českých korunách bankovním převodem na bankovní účty studentů. Stipendia na zahraniční studijní a vědecko-výzkumné aktivity mohou být vyplácena také v eurech.
- Není-li tímto řádem určeno jinak, jsou stipendia vyplácena do desátého dne měsíce následujícího po jejich přiznání.
Článek 12
Závěrečná ustanovení
- Zrušuje se Stipendijní řád Vysoké školy ekonomické v Praze registrovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy dne 11. dubna 2014 pod čj. MSMT-13233/2014.
- Tento stipendijní řád byl schválen podle § 9 odst. 1 písm. b) zákona Akademickým senátem VŠE dne 26. září 2022.
- Tento stipendijní řád nabývá platnosti podle § 36 odst. 4 zákona dnem registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
- Tento stipendijní řád nabývá účinnosti podle § 36 odst. 4 zákona dnem registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Ing. Marek Stříteský, Ph.D., v. r. doc. Ing. Petr Dvořák, PhD., v. r.
předseda AS VŠE v Praze rektor VŠE v Praze