Na VŠE proběhl druhý Týden inovací ve výuce a více než 150 akcí
Fakulta financí a účetnictví odstartovala inovační týden panelovou diskuzí prezidenta Komory auditorů ČR. Nechyběla ani akce zaměřená na daně, které se zúčastnila Petra Pospíšilová (prezidentka Komory daňových poradců), Simona Hornochová (generální ředitelka Generálního finančního ředitelství), Jana Tepperová (vedoucí katedry veřejných financí VŠE), Michal Dvořák (daňový poradce společnosti Dvořák & Juriga Tax s.r.o.), Martin Krapinec (daňový poradce společnosti KPMG Česká republika, s.r.o.), Jana Skálová (členka prezidia Komory daňových poradců odpovědná za organizaci profesních zkoušek) a Petr Toman (víceprezident Komory daňových poradců).
Fakulta mezinárodních vztahů připravila pro své studenty například přednášku na téma umělé inteligence v businessu, kterou vedla Senta Čermáková a Jan Hejtmánek z Deloitte, workshop Master Brain s Václavem Strnadelem z Azteka nebo akci s názvem Neurolingvistické programování a jeho využití v koučinku a seberozvoji. Další zajímavou akcí byl INNOV8, který se tentokrát zaměřil na profesní cestu zakladatele a majitele společností Student Agency a RegioJet. Studentský spolek SKOK z FMV si připravil panelovou diskuzi s názvem Od lokálních hráčů k evropským lídrům: Diskuse s úspěšnými českými fintechy na cestě za expanzí.
Studenti podnikohospodářské fakulty si užili Design Thinking workshop, který vedli konzultanti z KPMG, přednáškový blok Trendy v marketingu, kde vystoupila Kateřina Harris (Více Prezidentka za marketing, Albert Česká republika), Vítězslav Klement, který se zaměřuje na sociální sítě z GroupM, Jitka Bartošová (Consumer Market Insight Manager v Unilever) a Tomáš Čech (zakladatel Angry Beards). Energetika v ČR pohledem regulátora byla také jednou z akcí inovačního týdne. Dále se studenti zúčastnili besedy s majitelem a CEO společnosti Mattoni 1873 a s ředitelem Italsko-české obch. a prům. komory.
Fakulta informatiky a statistiky uspořádala přednášku na téma virtuální produkce a umožnila studentům se připojit na konferenci Negoticon 2023, kde mohli poslouchat taktiky, které využívá Phil Andrewem a Gary Noesnerem ve svých týmech vyjednavačů. Investiční fórum – investovat může skutečně každý, aneb jak být za 5 let korunovým milionářem vedl kouč a poradce Ing. Bc. Jiří Rotschedl, Ph.D., absolvent Národohospodářské fakulty.
Jak se dostat z VŠE až k inovacím v managementu? O tom hovořili tři absolventi FMV, a to konkrétně Michaela Bauer z ČSOB, Petra Kutnarová z DEK a Petr Šmíd z Google. Dále na VŠE proběhla panelová diskuze, která se věnovala aktuálním otázkám v leadershipu nebo panelová diskuze velvyslance Japonska v České republice a generálního komisaře pro českou účast na EXPO 2025. Studenti se dozvěděli například tom, jak probíhají přípravy českého pavilonu pro EXPO 2025 v Japonsku. Nechyběla ani interaktivní přednáška s Ing. Silvia Corghi z Italsko-české obchodní komory. Další zajímavou akcí byla přednáška externích odborníků na téma sociálně ekonomického rozvoje hl. města Prahy, na které přednášel Ing. Patrik Paneš, Ph.D., ředitel odboru rozpočtu magistrátu hl. M. Prahy, Ing. Vladimír Lieberzeit a Sead-Aldin Kačarević, MSc., specialisté strategie a rozvoje z Institutu rozvoje hlavního města Prahy. Odborníci z ČSOB studentům odpřednášeli látku na téma obchodování s deriváty. V rámci inovačního týdne proběhl také workshop na téma dat od NieslsenIQ, marketingový workshop od Plzeňského Prazdroje, přednáška na téma Praktické aplikace a možnosti umělé inteligence v současném světě nebo přednáška konzula z Velvyslanectví Chile v České republice.
Jak se obchoduje v Nepálu, rovníkové Africe nebo s domorodými kmeny ve Střední a Jižní Americe? Jak probíhá financování a dodávky zboží? Jak se ve světě prodávají tradiční české perle a perličky? To bylo tématem přednášky a následné besedy o řízení obchodních operací na rizikových trzích s obchodním ředitelem firmy Preciosa Ornela.
Studenti dále navštívili workshop na téma ESG, na kterém měli navrhnout mimo jiné strategii ESG pro VŠE. Byli seznámeni s udržitelností, uhlíkovou stopou a dekarbonizací. Dále proběhl workshop zaměřený na WordPress, kaligrafii nebo přednáška na téma využívání dotací od EY.
Jsou inovace buzzword nebo jediná možná cesta? To bylo tématem jedné z přednášek, která se konala na Národohospodářské fakultě v rámci druhého inovačního týdne. Národohospodářská fakulta pro své studenty uspořádala také workshop na téma digitalizace v HR nebo přednášku na téma Využívají se dotace efektivně? Uskutečnil se na VŠE také cyklus přednášek hostujícího profesora Theodor Koutmeridis z univerzity v Glasgow. Ten se zabýval interakcemi mezi psychologií a ekonomií a pomocí experimentů se snažil zlepšit chápání studentů o tom, jak se lidé chovají, rozhodují a prosperují. Studenti Národohospodářské fakulty měli také možnost setkat se s víceguvernérkou ČNB a prohlédnou si prostory České národní banky.
Fakulta managementu svým studentům představila metodu LEGO či focus group a uspořádala akci ve spolupráci s například se Spa Hotel Thermal Karlovy Vary. Dále se v Jindřichově Hradci uskutečnila přednáška o investování s názvem Investuj chytře už na vysoké škole, kterou vedla Jana Fučíková, regionální ředitelka z Banka Creditas nebo akce na téma uhlíkové neutrality vedená Ladislavem Jelenem z Coca Cola HBC. Kampus v Jindřichově Hradci navštívila také HR manažerka z dm drogerie markt s.r.o.
Nejen zajímavé přednášky na půdě VŠE. Studenti se zúčastnili řady exkurzí.
V rámci druhého inovačního týdne navštívili studenti Nejvyšší kontrolní úřad, Českou národní banku, Státní oblastní archiv v Praze, Úřad průmyslového vlastnictví, Národopisné muzeum, logistický sklad společnosti Lidl nebo německé velvyslanectví v Praze. Studenti VŠE se seznámili také s logistikou a výrobou v závodě PG Rakona nebo distribučním centrem HOPI a Nestlé, což bylo velmi přínosné pro studenty vedlejší specializace Logistika. Dále mohli nahlédnout v rámci exkurze v ARBES Technologies, a.s.cdo fungování jednoho z největších dodavatelů profesionálního software pro investiční bankovnictví nebo se mohli podívat do výzkumné agentury Ipsos.
Úspěch měl také workshop na téma Digitalizace HR, který proběhl v OKsystem, akce „Den s IT“ pod jejímž názvem se skrývá exkurze do Škoda Auto nebo workshop České Spořitelny na téma udržitelnosti, ESG a Brand Strategy.
Nejen odborné akce. Zaměřeno na jazyky.
Proběhla také řada jazykových workshopů, které se zabývaly nejrůznějšími tématy. Proběhlo například interaktivní setkání, kdy studenti hráli jazykové deskové hry a rozšiřovali tak svou slovní zásobu. Dále studenti navštívili workshopy, které se zabývaly tématem, jak psát CV a motivační dopis v anglickém jazyce, přípravou na nejrůznější jazykové certifikáty a další.