Mezinárodní studentské organizace při VŠE

12. listopadu
2009

Na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) působí řada mezinárodních organizací. Jejich činnost výrazně přispívá k dobrému jménu VŠE v zahraničí. Patří k nim např. AEGEE Praha, AIESEC Praha, CEMS Club, ESN VŠE Praha – Buddy System, OIKOS Praha a YBPW.

AEGEE Praha je studentskou organizací, jež působí ve 232 akademických městech a 43 evropských zemích. AEGEE Praha je součástí mezinárodního fóra AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l\’Europe), jehož hlavními cíli jsou podpora jednotné Evropy bez předsudků, úsilí o vytvoření otevřené a tolerantní společnosti i podpora demokracie, lidských práv, tolerance, přeshraniční spolupráce, mobility a evropské dimenze ve vzdělávání. Za tímto účelem pořádá organizace letní univerzity, konference a různé kulturní a sportovní akce, např. tradiční jarní Studentský ples. Více informací o AEGEE získáte na: www.aegee-praha.cz.

AIESEC Praha patří k nejvýznamnějším pobočkám mezinárodní organizace AIESEC (Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales), která je největší studenty řízenou organizací na světě. Studentům ve více než 100 zemích na světě umožňuje získat cenné odborné zkušenosti účastí na mnoha projektech a zahraničních odborných stážích. AIESEC Praha působící na VŠE má v současnosti cca 50 členů a pořádá projekty jako Business Expansion, Finance Integrity, Global Network či Power of CSR. Díky těmto projektům má každoročně možnost vycestovat na zahraniční odbornou stáž cca 50 českých studentů a 30 studentů zahraničních absolvuje praxi v ČR. Více informací o možnostech působení na projektech či účasti na stážích naleznete na: www.aiesec.org/czech-republic/praha.

CEMS Club sdružuje studenty mezinárodního studijního programu CEMS MIM. Je jedním z 19 CEMS klubů, které působí na partnerských školách mezinárodní aliance CEMS. Studenti organizují odborné semináře, společenská setkání s firemními partnery, vydávají časopis CEMS Prague Journal a zapojují se i do humanitárních projektů, např. projektu Unicef a nadace Nelsona Mandely „Schools for Africa, jehož cílem je vybudovat školy v šesti afrických zemích (Angole, Mozambiku, Rwandě, Jižní Africe a Zimbabwe).
Více informací: http://www.cems.cz/

ESN VŠE Praha – Buddy System je členem mezinárodní studentské organizace Erasmus Student Network (ESN). Ve 33 převážně evropských zemích působí na vysokých školách téměř 300 sekcí. Hlavním cílem Buddy Systemu je podpora a rozvoj mezinárodních studentských výměn ve smyslu "students helping students". Jen v tomto semestru pomáhá Buddy system organizačně zajistit pobyt na VŠE 332 zahraničních studentů z 58 zemí světa. Studenti VŠE pomáhají zahraničním studentům po příjezdu do Prahy ubytovat se na kolejích, zorientovat se v systému studia na VŠE i překonávat jazykové bariéry. Mezi další aktivity Buddy Systemu patří např. organizování výletů, kulturních a sportovních akcí a tradičních Nation2Nation Parties. ESN Czech Republic patří k nejlépe hodnoceným pobočkám. Jeho zásluhou byla v roce 2008 vyhodnocena Česká republika jako nejlepší země a získala cenu "Starland, the best development in ESN". Výrazným úspěchem bylo i zvolení studentky Fakulty mezinárodních vztahů Markéty Ťokové presidentkou ESN pro rok 2009 (sídlo organizace je u Evropské komise v Bruselu). V nejbližší době organizuje Buddy system informační schůzky pro zájemce o Buddy program (25.11., 30.11., 10.12. v posluchárně B vždy od 19:45) a Dny partnerských univerzit (7. a 8.12. v RB 111). Bližší informace o Buddy Systemu a jeho aktivitách na VŠE naleznete na: buddy.vse.cz.

OIKOS Praha je součástí mezinárodní studentské organizace působící na vysokých školách s ekonomickým zaměřením. OIKOS International se v současné době skládá z 26 sekcí, které působí v 18 zemích světa. Hlavním cílem tohoto občanského sdružení pro trvale udržitelnou ekonomii a management je doplňovat vzdělání studentů v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje tak, aby při rozhodování ve svém budoucím povolání kladli dostatečný důraz na ekologické a sociální aspekty. OIKOS pořádá večerní přednášky a diskuze, jednodenní, víkendové nebo týdenní akce mimo Prahu či konference a workshopy v zahraničních pobočkách. V říjnu zorganizoval spolu se Studentským listem Týden tříděného odpadu na VŠE v Praze. Více informací o sdružení OIKOS naleznete na: prague.oikos-international.org.

Young Business and Professional Women Česká republika (YBPW) je součástí mezinárodní organizace Young Business and Professional Women. V České republice působí pod záštitou Asociace podnikatelek a manažerek. YBPW sdružuje mladé ženy do 35 let ze všech úrovní a oblastí profesního života. Cílem je podporovat networking mladých žen, umožnit získání kontaktů, zkušeností a vědomostí a navazování neformálních vztahů. Sdružení organizuje tematické workshopy a semináře, kulturní a společenská setkání stejně jako národní a mezinárodní konference. Více o YBPW naleznete na: www.mladezeny.cz.