Prof. Dvořáková oceněna za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog
Prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc., vedoucí Katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů, získala cenu "Pelikán" za rok 2009. Ocenění je udělováno od roku 2004 a získali jej např. Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik či Jaroslav Šabata. Cena je vzpomínkou na novináře a zakladatele Listů Jiřího Pelikána.
O udělení ceny Pelikán rozhoduje výbor, jehož členy jsou redaktoři časopisu Listy a dále Karel Skalický, A.J. Liehm, Jiří Vančura a Jan Šimsa. Slavnostní Laudatio přednesl šéfredaktor Listů Václav Žák.
Laudatio
Letošní cenu Pelikán dostává prof. Vladimíra Dvořáková, shodou okolností v poslední době jedna z nejznámějších veřejných osobností. Cenu ale nedostává za aktuální kauzu Právnické fakulty Plzeňské univerzity, ani za svou funkci předsedkyně Akreditační komise ČR, ale za dlouholetý přínos, které její práce a práce jejího kolegy prof. Jiřího Kunce znamenala jak pro výuku politologie, tak pro podstatné zvýšení úrovně diskuse o politice v českých médiích.
Prof. Dvořáková vystudovala dějepis a ruštinu na FF UK, v diplomové práci se zabývala procesy vedoucími k vzniku Spojených států, tedy americkou revolucí v osmnáctém století. Když nastoupila po promoci v osmdesátých letech do Orientálního ústavu s cílem se zabývat zahraniční politikou USA zejména ve vztahu k rozvojové pomoci, nevypadalo to, že bude v blízké budoucnosti disponovat expertízou, která se neobyčejně uplatní po radikální změně společenského systému v listopadu 1989. Prof. Dvořáková se ale v souvislosti se studiem USA začala také zabývat i Latinskou Amerikou. V té době se jak v souvislosti s demokratizací postfašistických a autoritářských režimů v Evropě, např. Španělska, Portugalska či Řecka, postupně konstituovala teorie přechodů k demokracii. A právě studium těchto teorií a použití jejich konceptů na analýzu vývoje v postkomunistické Evropě dávaly a dávají prof. Dvořákové velmi solidní zázemí pro stranictvím nezatížené a věcné hodnocení politického vývoje i v naší republice.
Není náhoda, že Vladimíra Dvořáková se stala první profesorkou politologie v České republice, ani že se podílela na vzniku Politologické společnosti. Byla také několik let zástupcem České republiky v mezinárodní politologické společnosti.
Svoje zkušenosti však nepředávala pouze svým studentům na Vysoké škole ekonomické. Věnovala se – opět s Jiřím Kuncem – i vzdělávání středoškolských učitelů občanské výchovy a dějepisu vedením seminářů o principech ústavnosti a občanství. Vzhledem k tomu, že vzdělaná a sebevědomá veřejnost je tou základní kotvou demokratické společnosti, patří nepochybně vzdělávání učitelů k těm nejzáslužnějším činnostem. A nakonec zmíním i publikační činnost paní profesorky, v níž kromě vědeckých monografií zvládá i publikování populárních článků v časopisech, mezi nimiž můžeme s radostí počítat i Listy.
Vážená paní profesorko, za redakci i za sebe bych Vám rád srdečně poblahopřál letošní ceně Pelikán.
Václav Žák
Olomouc, 15. 12. 2009