VŠE podporuje talentované středoškolské studenty

27. června
2011

Vysoká škola ekonomická považuje za potřebné úzce spolupracovat se středními školami i s institucemi, které talentované středoškolské studenty podporují.

V rámci mezinárodního projektu šíření statistické gramotnosti (International Statistical Literacy Project) uspořádala VŠE společně s Českým statistickým úřadem národní kolo soutěže o nejlepší statistický plakát na téma Statistika a životní prostředí. Zúčastnilo se celkem 38 týmů ve dvou věkových kategoriích, vítězné plakáty v každé kategorii byly odeslány do mezinárodního kola a budou vystaveny na bienální konferenci Mezinárodního statistického institutu (ISI) v Dublinu. Výstavka 20 nejhezčích plakátů je nyní umístěna v sídle Českého statistického úřadu a na podzim se přesune do prostor VŠE. Odborné porotě předsedala prof. Ing. Hana Řezanková, CSc. z katedry statistiky a pravděpodobnosti, další členkou poroty z VŠE byla Ing. Eliška Vejchodská, Ph.D. z katedry ekonomiky životního prostředí.

VŠE je od letošního roku akademickým partnerem národního kola soutěže Nejlepší studentská společnost, pořádané vzdělávací organizací Junior Achievement. Národní kolo soutěže, do něhož postoupilo po pěti nejlepších studentských společnostech ze dvou regionálních kol, proběhlo začátkem června v prostorách Rajské budovy VŠE. V odborné porotě zasedl též prorektor VŠE pro strategii doc. Ing. Jakub Fischer, Ph.D.

Čtvrtým rokem VŠE podporuje celostátní přehlídku Středoškolské odborné činnosti. V oboru Ekonomika a řízení v porotě zasedají doc. Fischer a Ing. Petr Mazouch, Ph.D. z katedry ekonomické statistiky. Tři nejlepší účastníci v uvedeném oboru i letos obdrželi cenu rektora VŠE prof. Ing. Richarda Hindlse, CSc., dr.h.c., jenž nad oborem ekonomika a řízení převzal záštitu. Všichni účastníci celostátního kola mohou být bez přijímacích zkoušek přijati ke studiu na Fakultu informatiky a statistiky VŠE. Vítězové ročníků 2009 a 2010, Martin Baráček a Hana Lipovská, získali v uvedených letech i cenu „Merkur“ Vysoké školy ekonomické v Praze v rámci soutěže České hlavičky.

Významnou akcí je tradiční „Den vědy na pražských vysokých školách“, který se pravidelně koná koncem listopadu. Cílem akce, na které se kromě VŠE podílejí Česká zemědělská univerzita v Praze, České vysoké učení technické v Praze, Univerzita Karlova v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, je ukázat středoškolákům, že vysoké školy jsou nejen vzdělávací, ale i výzkumné instituce a zároveň přiblížit vědu a vědeckou činnost na pražských univerzitách formou přednášek, diskusních klubů a prezentací konkrétních ukázek aplikace vědy.