Engineers přivezli ze Světového poháru univerzit v Číně stříbrný pohár
Třešnička na dortu a zlatý hřeb hokejových událostí univerzitního hokejového týmu Engineers Prague – tak by se dal popsat závěr sezóny, která vyvrcholila v Pekingu na Světovém poháru univerzit. V pondělí se tým vrátil do Prahy, a ne s prázdnou. Na turnaji se skutečně blýskl a v závěru si vybojoval druhé místo.
Po hráčské stránce výsledek tedy dopadl možná až nad očekávání. V základní skupině si Engineers, za tým hrají studenty ČVUT, VŠE a ČZU, snadno a bez potíží poradili s Běloruskem, domácí Čínou, i Spojenými státy. Zaslouženě tak postoupili z prvního místa do semifinále, kde je čekali Finové. Výhrou 5:1 si zajistili místo i ve finále, kde narazili na tvrdě a nekompromisně hrající Kazachstán.
Skóre 2:6 určilo Engineers Prague druhé místo. Stříbrný pohár se tak proletěl z čínské metropole do té pražské. Obrovský úspěch, který by před pár lety jen málokdo tipoval. „Před pěti lety se nám všichni smáli, když jsme s Markem Hernou pinkali hokejíček na VŠE. Teď jsme se stali vicemistry na Světovém poháru univerzitního hokeje v Pekingu,“ popsal Tomáš Hlaváč.
Šampionát se odehrál v areálu, kde se uskuteční Zimní olympijské hry 2022. Místní sportovci tak mají nyní jedinečnou možnost trénovat v nejmodernější hale. Z té běžely přímé přenosy na hlavním čínském sportovním kanále CCTV5. Zápas s Čínou sledovalo přes 50 milionů lidí a vysílal se ihned po NHL. “Největším překvapením byla organizační a marketingová úroveň Světového poháru,” okomentoval Hlaváč. „Bylo o nás skvěle postaráno, i když bylo vidět, že v Číně je hokej stále na začátku. Proto ale podobné projekty pomáhají tento sport propagovat,“ dodal Marek Herna.
Do areálu přijel Engineers podpořit i velvyslanec České republiky v Pekingu pan Ludovít Katuščák, který byl rád za účast českého týmu. “Organizátora poháru jsme zaujali natolik, že již vyjádřil zájem o naší účast v příštím ročníku. Nicméně byli jsme tam jakou zástupci ČAUH, a předpokládám, že příští rok tak pojede opět nejlepší český tým,” dodal Hlaváč.
Kromě ledové plochy tým poznal i část Pekingu a čínské kultury. Engineers se vydali do Zakázaného města, centra metropole, i na Velkou Čínskou zeď. “Harmonogram byl připravený na celý pobyt, dva dny na aklimatizaci, pět dní turnaj a dva dny na lehkou ukázku Číny a organizaci odjezdu,” doplnil Hlaváč. Videa, sestřihy z nabitých dnů hokejem i cestováním a fotky najdete v příspěvcích na Instagramu nebo Facebooku.
V Pekingu hokejový tým Engineers Prague bojoval v této sestavě: Maštalířský (Strýček) – Sem, Herna, Klement, Spurný, Žáček, Sedliský – Ujfaluši, Sekerka, Polívka, Suda, Heža, Janata, Outrata, Kadlec, Hlaváč, Zdvořáček, Kolář
Trenéři: Zilcher, Malota