Jan Palach: Odkaz, jenž přetrvává napříč generacemi

16. ledna
2025

Nenápadný, skromný a velmi inteligentní student s dobrým srdcem. Také výborný řečník, milovník debat a zdatný argumentátor. Tak na Jana Palacha vzpomínají jeho bývalí spolužáci z dob studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde strávil převážnou část svého vysokoškolského života. 

Letošní pietní shromáždění k uctění památky Jana Palacha na VŠE přineslo kromě vzpomínek na jeho studentské aktivity také příběh o solidaritě a odvaze. Mezi Palachovými spolužáky se letos objevil i Larry Zaidelsson, dnes žijící v Izraeli, kterému Jan Palach se spolužákem zachránil život. 

Bratrství z Kazachstánu 

Skupina studentů z VŠE zhruba před 60 lety vyrazila na několik týdnů na brigádu do Kazachstánu (tehdejšího SSSR). Tehdy to nebylo jen o práci, byla to příležitost k budování celoživotních přátelství, zrození mnoha lásek a stmelování kolektivů. Jednoho dne se však stalo něco nečekaného. Larry, zdatný mladý muž, nasedl na špatně osedlaného koně, spadl a utrpěl velmi vážná zranění. 

Skupina spolužáků kolem Jana Palacha okamžitě přivolala lékaře, který konstatoval nutnost krevní transfuze. Tehdy to však nebylo tak jednoduché jako dnes. Lékař se obrátil na skupinu a vyzval dobrovolníky, kteří by byli ochotni darovat krev. Jan Palach byl jedním z nich – okamžitě se přihlásil a trval na tom, že Larrymu svou krev daruje a pomůže mu. 

„S nadsázkou mohu říct, že ve mně krev Jana Palacha stále koluje. Zachránil mi život. Pro mě to nebyl jen přítel, byl to bratr,“ prohlásil na pietním shromáždění Larry. 

Palachův život na VŠE 

Jan Palach studoval na Vysoké škole ekonomické v letech 1966–1968 a věnoval se oboru ekonomika zemědělství. Byl aktivním členem studentské komunity a na jaře 1968 se podílel na založení Akademické rady studentů. I po přestupu na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy udržoval s VŠE pevné vazby. 

Symbolicky adresoval jeden ze svých posledních dopisů právě svému spolužákovi z VŠE, Ladislavu Žižkovi, s prosbou o šíření myšlenek „Pochodně č. 1“ ve školním časopise Ekonom. 

Dědictví Jana Palacha připomíná pamětní deska v atriu Staré budovy VŠE a kolej na Jarově, kde během studií bydlel. 

Odkaz, jenž přetrvává napříč generacemi 

I letos rektor VŠE Petr Dvořák uctil památku Jana Palacha položením věnců u pamětní desky na Jarově a kytice u pietního místa v areálu Staré budovy. Připomněl, že Palachovo poselství o odvaze a odporu vůči nespravedlnosti je stále aktuální: 

To, co se ještě v srpnu 1968 zdálo nepředstavitelné, se během necelého půl roku stalo realitou – společnost se rychle změnila a začala být apatická vůči nastupující normalizaci. Jan Palach se ji svým činem pokusil probudit a rozhodl se obětovat svůj život za vyšší ideály. Jeho odkaz zůstává aktuální i dnes a je výzvou pro nás všechny, abychom nebyli lhostejní k dění kolem nás a nedopustili ohrožení hodnot, za které bojoval.  

Spolužák Jana Palacha dodal: 

„Co Honza chtěl, se stále plně nedaří. V naší době se toho moc dělat nedalo. Dnes by se toho dalo dělat daleko víc, ale mám pocit, že většinu studentů moc nezajímá, co se děje kolem nich. Byl bych rád, kdyby se národ probral a mladí lidé byli aktivnější.“ 

Na konci dne však vzpomínky na Palacha přinesly jasné poselství: 

„Buďme optimisté.“ 

Jan Palach: Odkaz, jenž přetrvává napříč generacemi