VŠE si připomíná 17. listopad: Den boje za svobodu a demokracii
17. listopadu si Vysoká škola ekonomická připomene Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva
Rok 1939
Význam 17. listopadu má kořeny v událostech z roku 1939. 28. října 1939 byl během protinacistické demonstrace německým policistou vážně zraněn student Jan Opletal. 11. listopadu následně svým zraněním podlehl. Jeho pohřeb 15. listopadu se proměnil v otevřený protest proti fašistické okupaci země, kterého se zúčastnily tisíce lidí. Německá okupační správa se na základě těchto nepokojů rozhodla 17. listopadu zavřít všech 10 tehdy existujících českých vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci a Příbrami na 3 roky. Dne 17. listopadu 1941, přesně 3 roky poté, byl na základě těchto událostí v Londýně vyhlášen tento den Mezinárodním dnem studentstva.
1989
17. listopad 1989 bude navždy spjat také se začátkem sametové revoluce v tehdejším Československu. Toho dne se studentský pochod k 50. výročí zavření vysokých škol a počátků nacistických represí proměnil v demonstraci proti komunistickému režimu. Po ukončení pochodu však následoval brutální policejní zásah proti poklidně demonstrujícím studentům na Národní třídě v Praze. Tento akt násilí vyvolal ve společnosti silný odpor a nakonec vedl k pádu komunistického režimu a „konci vlády jedné strany“ o několik týdnů později.
VŠE během 17. listopadu 1989
Přestože vzpomínkové akce 17. listopadu 1989 se zúčastnila jen malá skupina pedagogů a přibližně patnáct studentů Vysoké školy ekonomické, brutální potlačení této demonstrace bezpečnostními silami vedlo na univerzitě k rozsáhlé studentské okupační stávce. Tato stávka již získala širokou podporu mezi většinou pedagogů a zaměstnanců.
Letošní oslavy
Také letos si VŠE připomíná tento významný den. Studenti univerzity spolu s rektorem Petrem Dvořákem uctí památku položením věnců u Hlávkových kolejí, v Žitné ulici a na Vyšehradě.
Vzpomínkový den začne pietní akcí v 9:00 u Hlávkovy koleje, kde zástupci akademické obce a studenti připomenou oběti nacistické perzekuce z roku 1939. Průvod poté v 10:00 vyrazí k památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka v Žitné ulici, kde zazní hymna a dojde k uctění památky obětí.
Další významnou akcí bude tradiční Korzo Národní. Na Národní třídě se letos opět představí pestrý program organizovaný spolkem Díky, že můžem, s hlavním tématem „Svoboda nás spojuje.“ Uzavřená ulice nabídne hudební vystoupení, workshopy, debaty, rozhovory, výstavy, živé natáčení podcastů a aktivity pro rodiny s dětmi.
Atmosféru 17. listopadu 1989 na VŠE zachycují fotografie tehdejších studentek Ing. Heleny Erbenové a Ing. Marie Špitálníkové, které si můžete prohlédnout níže v galerii.