Vzpomínka na profesora Karla Dybu

Letošní prázdniny přinesly bohužel i jednu velmi smutnou zprávu. Ve věku 83 let zemřel 22. července významný český ekonom a náš dlouholetý kolega prof. Ing. Karel Dyba, CSc.

Karel Dyba spojil s Vysokou školou ekonomickou prakticky celý svůj profesní život. Po vystudování VŠE zde zůstal a jako odborný asistent působil až do roku 1971. Přestože ze školy přešel do Ekonomického ústavu ČSAV a následně do Prognostického ústavu ČSAV, kde pracoval po celá 70. a 80. léta, na VŠE úspěšně završil vědeckou aspiranturu a získal zde v roce 1973 titul kandidáta věd v oboru ekonomie.

Sametová revoluce ho vtáhla do politiky a jeho osobní přínos v transformaci naší ekonomiky po roce 1990 je rozsáhlý a nesmazatelný.  Přes velké vytížení v různých exekutivních rolích nikdy zcela neopustil akademickou půdu. Po docentském titulu na VŠE završil svoji vědecko-pedagogickou dráhu dosažením i nejvyšší akademické hodnosti a v roce 2007 ho prezident ČR jmenoval profesorem v oboru hospodářská politika.

Karel Dyba byl nejen výborným ekonomem, ale stejně tak skvělým a oblíbeným pedagogem. Své rozsáhlé znalosti i bohaté zkušenosti předával i v pokročilém věku neúnavně jak studentům při výuce na Národohospodářské fakultě, tak i v rámci Univerzity třetího věku.

Karel Dyba byl však především kolega, který dokázal spojit rozsáhlé znalosti a zkušenosti s nesmírnou noblesou, a to mu přinášelo zasloužený respekt a uznání. Proto každé setkání s ním bylo vždy příjemné a inspirující, proto bude Vysoké škole ekonomické a nám všem tolik chybět…

Čest jeho památce!

Petr Dvořák