Stanovení sociálně únosné ceny členských příspěvků ve sportovním klubu
Oldřich Racek, Jakub Doležal
Cílem tohoto textu je podat analýzu stanovení sociálně únosné ceny členských příspěvků podle jednotlivých odvětví sportu. V první části seznamujeme čtenáře s obecnou definicí sportu a rodiny, dále analyzujeme stávající stav systému podpory sportu na státní úrovni. Zkoumáme možnosti financování sportovních aktivit z veřejných a soukromých zdrojů. Dále definujeme výzkumný soubor a pomocí statistických metod podrobně analyzujeme výsledky dotazníku. Stanovili jsme šest hypotéz, které nám ukázaly na rozdíly mezi výdaji do sportu pro rodiny s nižšími a s vyššími výdaji. V závěru uvádíme příklad možného stanovení sociálně únosné ceny, který dokládá nutnost čerpání finančních prostředků z jiných, zejména státních zdrojů. Ze zjištěného doporučujeme výši sociálně únosných členských příspěvků pro zvolená sportovní odvětví.
JEL klasifikace: G30
Reference:
ČSÚ: Přehled průměrných mezd v ČR
[2] KPMG: Koncepce financování sportu v České republice. KPMG Česká republika, s.r.o. [Online] 21. leden 2013. http://www.cstv.cz/zpravy/ostatni/koncepce_financovani_sportu-prezentace.pdf.
[3] MŠMT: Národní zpráva o rodině. Ministerstvo práce a sociálních věcí. [Online] 17. leden 2013. http://www.mpsv.cz/files/clanky/899/zprava_b.pdf.
[4] Národní zpráva o rodině. Ministerstvo práce a sociálních věcí. [Online] 17. leden 2013. http://www.mpsv.cz/files/clanky/899/zprava_b.pdf.Program V: Rozdělení dotací. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. [Online] 13. duben 2013. http://www.msmt.cz/file/20749_1_1/.
[5] Sekot, A.:Sport a společnost. Brno : Paido, FSpS MU, 2003. str. 130.
[6] SPORT AND PHYSICAL ACTIVITY. Evropská komise. [Online] 24. únor 2013. http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_334_fact_cz_en.pdf.