Jednací řád Etické komise VŠE
platný předpis
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy registrovalo podle § 36 odst. 2 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, pod čj. MSMT-19622/2024-4 Jednací řád Etické komise Vysoké školy ekonomické v Praze ke dni podpisu registrace.
Mgr. Vojtěch Tomášek
ředitel odboru vysokých škol
Článek 1
Úvodní ustanovení
Tento Jednací řád Etické komise Vysoké školy ekonomické v Praze (dále jen „Jednací řád“) se vydává podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách) a Statutu Vysoké školy ekonomické v Praze, jako vnitřní předpis Vysoké školy ekonomické v Praze a upravuje způsob jednání Etické komise VŠE (dále jen „EK VŠE“).
Článek 2
Orgány EK VŠE a jejich volba a odvolání
- V čele EK VŠE stojí a jejím jménem jedná předseda, kterého v době jeho nepřítomnosti nebo z jeho pověření zastupuje místopředseda.
- Volbu předsedy a místopředsedů EK VŠE zabezpečuje nejméně dvoučlenná volební komise.
- Volby předsedy a místopředsedy EK VŠE se konají odděleně. Nejprve je volen předseda EK VŠE, poté místopředseda EK VŠE. Není-li zvolen předseda EK VŠE, nelze přistoupit k volbě místopředsedy EK VŠE.
- Do funkcí předsedy a místopředsedy EK VŠE jsou kandidáti voleni přímou a tajnou volbou. Pro zvolení je nutné získat v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů všech členů EK VŠE. Pokud v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu hlasů všech členů EK VŠE žádný kandidát, postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů do druhého kola. Dosáhne-li shodného nejvyššího počtu hlasů více kandidátů nebo nejvyšší počet hlasů získá jeden kandidát a druhý nejvyšší počet hlasů více kandidátů, postupují do druhého kola všichni takoví kandidáti. Pro zvolení je nutné získat ve druhém kole nadpoloviční většinu hlasů všech členů EK VŠE. Nezíská-li žádný z uchazečů ve druhém kole nadpoloviční počet hlasů všech členů EK VŠE, koná se nová volba.
- Uvolní-li se funkce předsedy nebo místopředsedy EK VŠE, koná se volba do této funkce na nejbližším zasedání EK VŠE.
- Předseda a místopředseda EK VŠE může být na návrh člena EK VŠE nebo rektora odvolán většinou všech členů EK VŠE. O takovém návrhu se hlasuje tajně.
Článek 3
Ustavující zasedání EK VŠE
- Ustavující zasedání nově jmenované EK VŠE svolá rektor bez zbytečného odkladu po jejím jmenování. Hlavním bodem programu ustavujícího zasedání je volba předsedy a místopředsedů EK VŠE.
- Ustavující zasedání nově jmenované EK VŠE řídí ten z přítomných členů, kterého tím rektor pověřil. Zasedání řídí do doby, než je zvolen předseda EK VŠE.
- Na ustavujícím zasedání musí alespoň jednou proběhnout volba místopředsedy EK VŠE. Pokud není místopředseda zvolen na ustavujícím zasedání, uskuteční se nová volba místopředsedy na dalším zasedání.
Článek 4
Předkládání podnětu EK VŠE
- Podnět může EK VŠE předložit člen akademické obce, zaměstnanec VŠE nebo jiná osoba působící na VŠE. Podnět se předkládá elektronickou formou předsedovi EK VŠE, který o přijetí podnětu bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí ostatní členy EK VŠE a rektora VŠE. Překládá-li podnět předseda EK VŠE, adresuje ho místopředsedovi EK VŠE.
- Podnět musí obsahovat jméno a příjmení předkladatele, kontaktní údaje a jeho vztah k VŠE, sdělení a odůvodnění předkladatele o tom, které ustanovení Etického kodexu VŠE a jakým způsobem bylo porušeno.
- Anonymní podněty jsou projednávány pouze v případě, kdy se na tom EK VŠE v souladu s tímto jednacím řádem usnese.
- Předseda EK VŠE může odmítnout projednání podnětu, který je nedůvodný nebo je v rozporu s dobrými mravy; o tomto rozhodnutí bez zbytečného odkladu informuje EK VŠE, která se může usnést na tom, že podnět projednán bude.
- EK VŠE je povinna zahájit jednání o přijatém podnětu bez zbytečného odkladu, a to zpravidla tak, aby se její první jednání v dané věci konalo ve lhůtě do jednoho měsíce od přijetí podnětu.
- Za účelem projednání podnětu si EK VŠE může vyžádat spolupráci kteréhokoli člena akademické obce nebo zaměstnance VŠE, kteří jsou povinni s EK VŠE
- EK VŠE je povinna vydat usnesení o výsledku projednání podnětu bez zbytečného odkladu nejpozději však do šesti měsíců ode dne přijetí podnětu.
- Zápis z jednání EK VŠE obsahující usnesení o výsledku projednání podnětu zasílá EK VŠE v elektronické podobě předkladateli, zúčastněným osobám a rektorovi VŠE.
- Usnesení EK VŠE musí obsahovat konstatování, zda došlo či nedošlo k porušení Etického kodexu VŠE včetně zdůvodnění.
Článek 5
Zásady jednání EK VŠE
- Zasedání EK VŠE svolává její předseda, popř. z pověření předsedy EK VŠE její místopředseda. Místopředseda může svolat zasedání i v případě, pokud tak v rozporu s tímto jednacím řádem neučiní předseda.
- Zasedání EK VŠE se konají podle potřeby, nejméně však dvakrát v akademickém roce.
- Předseda EK VŠE svolá zasedání
- z vlastního podnětu,
- pokud to vyžaduje tento jednací řád,
- v případě, že o to požádá alespoň polovina všech členů EK VŠE nebo rektor.
- Zasedání EK komise VŠE řídí předseda, v případě jeho nepřítomnosti místopředseda EK VŠE (dále jen „předsedající“).
- Jednání EK VŠE jsou neveřejná. Předsedající může na jednání přizvat hosty. O případné námitce proti tomuto rozhodnutí rozhodne EK VŠE.
- Z průběhu jednání EK VŠE pořizuje předsedající nebo jím pověřený člen EK VŠE zápis. V zápise musí být obsažena přijatá usnesení a rozhodnutí, o kterých probíhalo hlasování, a to v doslovném znění návrhu a s uvedením výsledku hlasování. Předsedající bez zbytečného odkladu rozešle zápis v elektronické podobě všem členům EK VŠE, kteří mohou do 3 kalendářních dnů zaslat případné připomínky. Předsedající bez zbytečného odkladu připomínky vypořádá a po odsouhlasení zápisu ověřovatelem, kterým je místopředseda EK VŠE nebo jiný předsedou pověřený člen EK VŠE, jej bezodkladně rozešle všem členům EK VŠE a Zápis zpřístupní bez zbytečného odkladu na intranetových stránkách EK VŠE, v anonymizované formě na internetových stránkách EK VŠE a je rovněž archivován v elektronické podobě v souladu se spisovým řádem VŠE.
- Člen Etické komise VŠE je při výkonu svého mandátu vázán povinností mlčenlivosti.
Článek 6
Ustanovení o hlasování
- EK VŠE je usnášeníschopná, jestliže je na zasedání přítomna nadpoloviční většina všech členů EK VŠE.
- Pokud tento jednací řád nestanoví jinak nebo nerozhodne-li tak EK VŠE, je hlasování prováděno veřejně. O návrhu na tajné hlasování se rozhoduje veřejně; hlasování per rollam podle odstavce 6 se provádí veřejně.
- Hlasování probíhá v pořadí: „pro návrh“, „proti návrhu“, jiný projev vůle znamená, že člen EK VŠE se zdržel hlasování.
- O návrzích se hlasuje v pořadí, v jakém byly předloženy, s výjimkou návrhu na tajné hlasování podle odstavce 2, o němž se hlasuje přednostně.
- Nestanoví-li tento jednací řád jinak, je návrh schválen, vysloví-li se pro něj nadpoloviční většina přítomných členů EK VŠE.
- V odůvodněných případech může předseda EK VŠE rozhodnout o hlasování formou per rollam. Hlasovat formou per rollam nelze o návrzích, které vyžadují tajné hlasování. Hlasování per rollam probíhá za těchto podmínek:
- Předseda EK VŠE zašle všem členům EK VŠE návrh usnesení v dané věci včetně příslušných podkladů a sdělí lhůtu pro odpověď, která musí činit nejméně 3 pracovní dny od zaslání návrhu.
- Jednotliví členové EK VŠE zašlou ve stanovené lhůtě předsedovi a místopředsedovi EK VŠE odpověď „pro návrh“ nebo „proti návrhu“. Odeslaný hlas je platný tehdy, pokud je zaslán oběma uvedeným osobám.
- Usnesení je schváleno, pokud se pro návrh vyslovila nadpoloviční většina hlasujících a zároveň se hlasování účastnila nadpoloviční většina všech členů EK VŠE.
- Předseda EK VŠE je povinen oznámit výsledek hlasování per rollam na nejbližším zasedání EK VŠE nebo jej oznámí elektronicky všem členům EK VŠE.
- O hlasování per rollam zhotovuje předseda EK VŠE zápis.
Článek 7
Účast na zasedání s využitím technických prostředků
- Předseda EK VŠE může v odůvodněných případech rozhodnout, že se zasedání EK VŠE uskuteční s využitím technických prostředků; ustanovení o hlasování per rollam tím není dotčeno.
- Člen EK VŠE účastnící se zasedání s využitím technických prostředků se považuje za přítomného.
- Předseda EK VŠE může rozhodnout, že se host může účastnit zasedání EK VŠE s využitím technických prostředků i v případě, že se zasedání EK VŠE s využitím technických prostředků nekoná.
Článek 8
Podjatost člena EK VŠE
- Člen EK VŠE, o kterém lze důvodně předpokládat, že má s ohledem na svůj poměr k projednávané věci, k účastníkům řízení nebo jejich zástupcům takový zájem na výsledku řízení, pro nějž lze pochybovat o jeho nepodjatosti, je vyloučen ze všech úkonů v daném řízení, při jejichž provádění by mohl výsledek řízení ovlivnit.
- Účastník řízení může namítat podjatost člena EK VŠE, jakmile se o ní dozví. K námitce se nepřihlédne, pokud účastník řízení o důvodu vyloučení prokazatelně věděl, ale bez zbytečného odkladu námitku neuplatnil. O námitce rozhodne bezodkladně EK VŠE.
- Člen EK VŠE, který se dozví o okolnostech nasvědčujících, že by měl být vyloučen, je povinen o nich bezodkladně uvědomit EK VŠE, která bezodkladně rozhodne o tom, zdali je člen EK VŠE vyloučen.
Článek 9
Závěrečná ustanovení
(1) Tento jednací řád byl schválen podle § 9 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona Akademickým senátem Vysoké školy ekonomické v Praze dne 23. září 2024.
(2) Tento jednací řád nabývá platnosti dnem jeho registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
doc. Ing. Tomáš Pavelka, Ph.D.
předseda AS VŠE v Praze
doc. Ing. Petr Dvořák, Ph.D.
rektor VŠE v Praze