Lidské zdroje a rovné příležitosti

Lidské zdroje jsou základem pro dosažení excelence na VŠE. Kvalitní a motivovaný tým akademických i administrativních pracovníků je nezbytný pro rozvoj našeho vzdělávání, výzkumu a prestiže. Proto se zaměřujeme na efektivní řízení lidských zdrojů, které podporuje rovnost příležitostí, profesní růst a rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Vytváříme inkluzivní a spravedlivé pracovní prostředí, které umožňuje našim zaměstnancům plně využít svůj potenciál a přispívat k dlouhodobému úspěchu VŠE.

Na této stránce naleznete klíčové dokumenty týkající se řízení lidských zdrojů a podpory rovných příležitostí na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE). Tyto materiály představují strategické směřování a konkrétní kroky k dosažení rovnosti, inkluze a profesionálního řízení lidských zdrojů na univerzitě.

1. Strategický plán řízení lidských zdrojů VŠE 2025–2030

Tento strategický plán se zaměřuje na efektivní řízení lidského kapitálu, přičemž klade důraz na transparentní procesy, rozvoj talentů a zajištění rovnosti příležitostí. Plán zahrnuje nábor, výběrová řízení, hodnocení výkonnosti a odměňování, vzdělávání a institucionální kulturu. Cílem je podpořit excelenci ve vzdělávání a výzkumu a zajistit profesionální rozvoj všech zaměstnanců. Součástí interních dokumentů je také Strategie řízení mateřské a rodičovské dovolené na VŠE.

2. Plán podpory rovných příležitostí na VŠE 2023–2027

Plán podpory rovných příležitostí na VŠE pro roky 2023–2027 navazuje na Audit rovných příležitostí, který na Vysoké škole ekonomické v Praze probíhal z podnětu vedení VŠE od června 2022 do konce listopadu 2022. Audit provedený na VŠE sestával z následujících částí, které jsou také výchozím momentem pro stanovení konkrétních opatření a cílů tohoto akčního plánu na období 2023–2027, s ročním vyhodnocováním a finálním vyhodnocením v posledním roce období:

  • obsahová analýza dokumentů,
  • statistická analýza populace zaměstnanců,
  • kvantitativní (dotazníkové) šetření,
  • kvalitativní (terénní) šetření.

Obsahová analýza dokumentů probíhala na VŠE v průběhu léta a největší měrou se na ní podíleli pracovníci útvaru prorektora pro pedagogiku a řízení kvality a Gender Studies, o.p.s. Tematicky je auditní zpráva členěna do 5 oblastí, tzv. tematických os, které do značné míry respektuje také struktura tohoto akčního plánu:

  • Tematická osa 1: Genderová rovnost ve vedení a na rozhodovacích pozicích,
  • Tematická osa 2: Genderová rovnost v náboru a kariérním růstu,
  • Tematická osa 3: Slaďování práce a osobního života, organizační kultura,
  • Tematická osa 4: Integrace genderové dimenze do výzkumu a vzdělávacích obsahů,
  • Tematická osa 5: Preventivní opatření k zamezení negativních projevů chování.