Nejlepším startupem podnikatelského akcelerátoru xPORT VŠE je Crowdholding.

3. března
2017

Ve čtvrtek 2. března soutěžilo v podnikatelském akcelerátoru Vysoké školy ekonomické v Praze xPORT šest týmů o titul nejlepšího startupu roku. Vítězem Demo Day a zároveň výhercem odměny rektorky VŠE ve výši 20 tisíc korun se stala firma Crowdholding, která podobně jako Kickstarter představuje internetovou platformu pro přímou podporu startupů.

Originalita Crowdholdingu spočívá v tom, že lidé startup nepodporují penězi, ale svým know-how a nápady. Pokud startup na Crowhodlingu naplní svá očekávání, její podporovatelé se mohou těšit na procenta z budoucích zisků startupu nebo finanční odměnu.

Na Demo Day musely soutěžní týmy přesvědčit porotu i diváky formou pětiminutových prezentací. Vítězný projekt vybírala odborná porota ve složení Dr. Ivo St Kovachev (investor, podnikatel, donor), Noah Woodiwiss (Velvyslanectví USA v Praze) a Tristan Salvadori (University of Jean Moulin Lyon III). Nejvíce ji zaujala prezentace Ethana Clima z firmy Crowdholding. Ethan Clime je bývalý student programu CEMS na Fakultě podnikohospodářské VŠE.

Výběr vítězného týmu byl skutečně těžký. Museli jsme vzít v potaz podnikatelský záměr, fázi, ve které se aktuálně firma nachází, ale i dnes přednesenou prezentaci. Mixu těchto kritérií nejlépe odpovídal právě projekt Crowdholding,“ vysvětluje úspěch startupu porotce Noah Woodiwiss.

Myšlenka založení této firmy se zrodila zhruba před rokem. Původně jsem plánoval vytvořit společnost orientovanou na výrobu konkrétního produktu, v tu chvíli jsem si ale uvědomil, jak cenný je samotný nápad a investovaný čas. V současné chvíli je do projektu zapojeno 10 startupů z šesti různých oblastí. Crowdholding redistribuuje výnos mezi veřejnost, která skrze nápady a podporu poskytovanou společnostem pohání inovaci. V tom vidím budoucnost,“ říká Ethan Clime.

Ceny začínajícím podnikatelům předávali ředitel xPORTu doc. Ing. Ota Novotný, Ph.D., rektorka VŠE prof. Ing. Hana Machková, CSc., a paní Kelly Adams-Smith, Chargé d’Affaires Velvyslanectví USA v Praze. Ta se akce zúčastnila jako významný host. “Z dnešních prezentací jsem nadšená. Talent je všude kolem nás, ale příležitostí, jak ho uplatnit, je málo. Společnost, která tyto příležitosti vytváří, je daleko před těmi ostatními. Velvyslanectví USA v Praze začínající podnikatele dlouhodobě podporuje například nabídkou odborných konferencí a workshopů zaměřených na podnikání a umožňuje talentovaným mladým Čechům zúčastnit se speciálního semináře konaného v USA.”

Cenu diváků převzal od ředitele xPORTu doc. Ing. Oty Novotného, Ph.D., zakladatel firmy Quickjobs Dalibor Herbrich. Startup přichází na trh s jednoduchou mobilní aplikací, která zaměstnavatelům pomáhá najít brigádníka do 15 minut od zadání nabídky práce.

Mezinárodní rozměr dostal Demo Day i díky představení projektu, jehož cílem je podpořit startup komunitu v Praze. Za účasti zástupců šesti evropských  univerzitních inkubátorů (University of Pavia (IT), University of Deusto, Bilbao (ES), University of Southern Denmark (DK), University of Jean Moulin, Lyon III (FR), Lappeenranta University of Technology (FI)), xPORT ohlásil přípravu mezinárodní sítě univerzitních inkubátorů. “Budeme společně vystupovat vůči partnerům a týmům, které u nás budou sídlit. Tato spolupráce ušetří týmům ve všech zemích peníze a čas spojené s expanzí do zahraničí,” vysvětluje cíl partnerství ředitel xPORTu doc. Ing. Ota Novotný, Ph.D. V praxi bude síť fungovat jako „Erasmus“ pro startupy. “Když někdo z xPORTu bude chtít jet pracovně na týden do Lyonu, rovnou může počítat s tím, že v tamním akcelerátoru bude mít k dispozici židli a někoho, kdo mu pomůže s orientací v místním prostředí,” dodává Novotný. Za Česko se do této spolupráce kromě xPORTu zapojí i další inkubátory v rámci inciativy United Incubators (Point One (ČZU) a InQbay (ČVUT)).