Na VŠE se uskutečnila premiérová Noc vědců
Noční VŠE, tikající hodiny, rozbitá komplikovaná technologie… Takovou atmosféru zažili návštěvníci koncem září na Noci vědců na VŠE. Hlavní bod programu představovala úniková hra Data Adventure. Návštěvníci si díky ní mohli vyzkoušet, jak v běžném životě efektivně pracovat s daty, a seznámili se i s dalšími tématy, jimiž se vědci na VŠE zabývají.
Únikovou hru připravila Fakulta informatiky a statistiky VŠE. Na každém stanovišti návštěvníky čekala hádanka, odpovědi zapisovali do mobilní aplikace, která je celou akcí provázela a pomáhala jim určit, jaké stanoviště navštívit. Úniková hra celkem zahrnovala sedm tematických zastávek. Návštěvníci si na nich vyzkoušeli, jak se analyticky rozhodovat, rozpoznat dezinformace, orientovat se v datech a jak nové poznatky uvést do praxe:
- Tým studentů Kde mám prachy z Fakulty informatiky a statistiky připravil stanoviště Finanční gramotnost aneb čas na prachy, kde se návštěvníci dozvěděli, jak si správně sestavit rozpočet a jak s ním hospodařit.
- Elektronické podepisování a identifikace: Tomáš Lechner z Národohospodářské fakulty představil současnost a budoucnost způsobu prokázání identity – elektronického podpisu.
- Manažerská odpovědnost v čase: Dušan Kučera z Fakulty podnikohospodářské ukázal vývoj a dopad manažerské odpovědnosti od historie až po současnost.
- Stanoviště Nauč se odhalovat dezinformace a fotomontáže zajistila Fakulta informatiky a statistiky a představila, jak jednoduše rozpoznat nejčastější dezinformace a fotomontáže.
- Symfonie z budoucího světa, Richard Stiebitz: Katedra multimédií z Fakulty informatiky a statistiky a Filip Humpl z marketingové agentury Wunderman Thompson vytvořili projekt, kde umělá inteligence dopisuje část symfonie Antonína Dvořáka. Návštěvníci si tak vyzkoušeli určit, kde končí originál a kde začíná část dotvořená umělou inteligencí.
- Alena Filipová, Veronika Mokrejšová, Tomáš Sadílek a Jiří Zeman z Katedry mezinárodního podnikání Fakulty mezinárodních vztahů připravili prezentaci Nauč se hospodařit s potravinami, během ní ukázali, kolik potravin běžná domácnost vyhodí a jak se tomu lze vyhnout. Zároveň poukázali na rozdíly mezi minimální trvanlivostí a datem spotřeby.
- Cestování časem a ukázku využití greenscreenu zajistila Katedra multimédií z Fakulty informatiky a statistiky. Na tomto stanovišti se mohli návštěvníci vyfotit před jimi zvoleným pozadím.
Pro tento ročník si instituce po celé zemi poprvé připravily kombinovaný prezenční i online program a VŠE nebyla výjimkou. Kdo nestihl offline program, může se podívat na online program, který bude dostupný až do konce letošního roku.