Podnikaví studenti sklízí mezinárodní úspěch
Znají je v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN), v barcelonském muzeu CosmoCaixa i v elektrárně Dukovany. Vyvíjí a nabízí speciální zařízení – mlžné komory zobrazující běžně neviditelnou dráhu elektricky nabitých částic. Řeč je o studentovi VŠE Valeryi Mezentsevovi a studentech ČVUT Ondřeji Zbytkovi a Ondřeji Svobodovi a o jejich veleúspěšném startupu, společnosti Nuledo.
S vývojem mlžných komor vybavených speciálními interaktivními prvky umožňujícími ovlivňovat přítomnost dopadajícího záření v reálném čase začal Valery a jeho kamarádi již v roce 2014, a to ještě na gymnáziu. „Během stavby mlžné komory se ukázalo, že kromě technických znalostí je potřeba mít perfektní financování, spolehlivé partnery a dodavatele, fungující systém řízení a mnoho dalšího. Díky tomu všemu jsem si poprvé uvědomil, že ať už se jedná o jakýkoliv projekt, nikdy se neobejde bez znalosti a schopnosti ho ekonomicky řídit,“ popisuje Valery moment, kdy se rozhodl studovat Fakultu podnikohospodářskou na VŠE.
Nyní již konstruují pokročilá zařízení přizpůsobená přesně na míru specifickým potřebám a požadavkům zákazníků. „V začátcích nikdo nevěřil, že můžeme uspět. Pak jsme se ale stali nejmladšími partnery CERNu, kteří mu takto komplexní zařízení dodali,“ prohlásil pro novinky.cz Ondřej Zbytek, v současnosti hlavní inovátor společnosti Nuledo a student Fakulty elektrotechnické ČVUT. „Po velké referenci z CERNu náš podnikatelský projekt nabral na vyšších otáčkách a nyní máme spoustu zájemců z celého světa,“ dodává Valery Mezentsev, student VŠE zároveň jednatel společnosti Nuledo.