Studenti programu CEMS vyhráli s projektem SunAware titul Startup VŠE
Jednou za semestr vyhlašuje Katedra podnikání Fakulty podnikohospodářské a xPORT VŠE soutěž Startup VŠE. Začínající firmy v ní soutěží o stipendium ve výši 40 000 Kč na podporu inovativního podnikání. Do finále v zimním semestru, které proběhlo 14. prosince 2021, se přihlásilo sedm týmů z celé VŠE. Titul získal projekt SunAware řešící negativní dopady UV záření na dětskou pleť.
Prvním produktem studentů prograu CEMS je čepice, která upozorní rodiče v případě přílišného vystavení pokožky slunečním paprskům. Základem řešení SunAware je chytrá textilie, která podle množství UV záření mění svou barvu a tím rodiče varuje. Tým SunAware chce postupně rozšiřovat produktovou nabídku o další chytré textilie.
„V dnešní době se mnoho rodičů obává negativního vlivu UV záření na pokožku svých dětí. Ale kdy už je vystavení UV záření příliš velké a jak jej můžeme měřit..? Chtěli jsme pro tento problém najít řešení a přišli jsme s první UV detekční pokrývkou hlavy pro děti. Pomocí chytrého textilního řešení náš klobouk indikuje úroveň vystavení UV záření pomocí proužku měnícího barvu. Tímto způsobem jsou rodiče včas upozorněni a mohou přijmout vhodná opatření k ochraně svého dítěte před škodlivým UV zářením,“ vysvětlila Marsela Bebic, členka vítězného týmu. „V budoucnu se chceme zaměřit i na segmenty mimo oblečení pro děti a UV detekce a pokrýt širokou škálu potřeb zákazníků a případů využití chytrých textilií,“ dodala.
V pětičlenné porotě zasedli zástupci akademické sféry i investorské komunity. Investory zastupovala Vladimíra Josefiová z venture fondu Reflex Capital, která působí také jako CFO startupu Spaceti. Dále v porotě zasedla Zuzana Ondrejová z J&T Ventures. Vítězný tým vybíral také Matěj Zabadal z V-Sharp Ventures. Akademickou sféru reprezentoval vedoucí Katedry podnikání a proděkan pro vědu a výzkum FPH Martin Lukeš. Za podnikatelský akcelerátor xPORT VŠE v porotě zasedal Jakub Stránský, zkušený mentor a zakladatel startupu Techambition.
Týmy prošly online prezentací ve formátu „startup pitch“ a následnou diskusí s porotou. Tu zajímala velikost problému, který startup řeší, schopnost týmu dodat produkt na trh a potenciál na dynamický růst.
Druhé místo obsadil tým TalentSeed, který pracuje na digitálním řešení pro hledání mladých fotbalových talentů. Třetí byl pak tým s projektem City Adventure vyvíjející hry pro cestovatele. Jejich cílem je zprostředkovat lokální znalost města a zábavnou formou hráčům ukázat zajímavá místa.